Dopravní podnik lidem po vrácení jízdenky vyplatí přepočtenou sumu podle podmínek stanovených dopravcem. „Jízdné není možné vracet zpětně, ale pouze ode dne zažádání do konce platnosti jízdenky,“ upozornila Tomaštíková.

Cestující nemá podle pravidel podniku nárok na vrácení jízdného ani u jízdenek jednorázových včetně univerzální jízdenky a u předplatních jízdenek přenosných.

Možnost vrácení dlouhodobé jízdenky vítá například Roman Příborský. „Je to dobře, jelikož nikdo tuto situaci nepředpokládal a řada lidí měla předplacené jízdné, které by nevyužila,“ podotkl muž, který už delší dobu pracuje kvůli koronavirovým opatřením z domu.

Celoroční nekoupí

Ekonom Petr Pelc už dříve Deníku Rovnost řekl, že současná krize ovlivní i přemýšlení cestujících o kupování předplatních jízdenek do budoucna. „Například roční si lidé zpravidla kupují na začátku roku. Je velký předpoklad, že příští rok koupi většina cestujících nevyužije kvůli riziku,“ zmínil.

Brněnský dopravní podnik registruje od jarních měsíců ztráty sto padesát milionů korun. „Na jaře klesla obsazenost vozů až na dvacet procent oproti normálu,“ přiblížila Tomaštíková.

Dotazy na vracení jízdenek zaznamenali i zástupci firmy Kordis, která je koordinátorem hromadné dopravy v kraji, kde také lze nevyužité předplatní jízdenky vracet. „Ale příliš velký zájem zatím nebyl,“ uvedl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

Vracení jízdného:

- počet vrácených předplatních jízdenek od března do 22. prosince: 4 383 kusů

- hodnota vrácených předplatních jízdenek: 4 896 757 korun

- kdy je možné vrácení: před skončením platnosti jízdenky