Nikomu jsem neubližovala, zdůraznila učitelka ze základní školy v Labské ulici Magda Hájková. Podle tvrzení některých rodičů, o nichž informoval Brněnský deník Rovnost v pondělí, přitom děti zbytečně ponižovala a dostatečně jim nepomáhala. Proti jejich tvrzení se ale v posledních dnech ohradili jiní rodiče a pedagožku podpořili.

Hájková označila stížnosti stěžovatelek za překroucené. „Několik měsíců na mě vyvíjely psychický tlak a nabádaly děti proti mně. Nazvala bych to psychickou šikanou. Není v mém zájmu ponižovat děti,“ ohradila se proti výtkám.

K nim patřila například nepřiměřená přísnost, nedbalost při výuce nebo nerespektování nařízení lékaře, aby dítě s ochrnutým zápěstím neplnilo stejné úkoly, jako ostatní.

Ředitel školy Petr Urbánek upozornil, že situaci sice rodiče popisují jako aktuální problém, ale učitelka ve třídě již pět týdnů nepůsobí. „Pravdivá není ani výtka, že škola chlapci s ochrnutím nezajistila asistenta. Ve třídě působí asistentka pedagoga a přímo stěžovatelky ji v prvním pololetí chválily. Chlapci pomáháme stále, při obědě, oblékání i ve výuce, kde používá speciální materiály. Potvrdila to i Česká školní inspekce“ namítl.

Vyučující zpočátku připadala trochu přísná třeba Lence Seimlové, která má ve třídě syna. „Byla ráznější, ale alespoň kluky srovnala. Děti neshazovala a rozhodně jim nijak neubližovala,“ je přesvědčená žena.

Podobný názor zastává i matka jiné žákyně, Petra Lukášková. „Dcera je citlivá a dřív plakala, když ji chlapci zlobili. Tím, že je učitelka rázná, motivuje děti k poslušnosti a důslednosti. Žádné výtky jsem na ni od dcery neslyšela, dokonce ji nosila do školy kytky,“ prohlásila.

Stěžovatelky naopak upozornily, že jejich děti jsou poslední týdny ve škole šikanované spolužáky – dětmi rodičů, kteří učitelku podpořili peticí. Podepsalo ji dvacet z nich. „Od doby, kdy kvůli problémům svolal ředitel třídní schůzku, se šikana zhoršuje. Teď ji vyšetřují metodičky. Přitom kdyby bylo chování učitelky v pořádku, nepotvrdila by inspekce naše výtky,“ prohlásila matka, která na dění ve škole původně upozornila, ale nechce zveřejnit své jméno.

Nespokojené matky také upozornily na to, že všichni rodiče neviděli výsledky vyšetřování inspekce. Podle ředitele školy Urbánka to však nebylo možné, protože příslušné dokumenty nejsou veřejné.