Tři firmy plánovaly využít aspoň polovinu plochy zóny. Zástupcům města to nevyhovovalo a od záměru v prosinci ustoupili. „Radnice to odůvodňuje tím, že jsme chtěli nejvýnosnější část areálu a znemožnili bychom přístup k druhé polovině zóny. To je nesmysl. Společně jsme městu předložili projekt, ze kterého je patrné, že bychom infrastrukturu přizpůsobili i pro druhou etapu stavby. Další firmy by do zóny samozřejmě měly přístup,“ tvrdil jednatel společnosti Emam Martin Dvořáček.

Postoj města vadí opozičnímu zastupiteli Emilovi Pernicovi. „Mohou být rádi, že tam vůbec nějaké firmy jsou. Další mohly na místo přijít později,“ vyjádřil se Pernica.

Zástupci radnice uvedli jiný důvod stažení záměru. „Využití plochy od zbylých zájemců nesplnilo naše očekávání. Chceme zaplnit celý areál. Cíl je nabídnout dostatek pracovních míst. Potřebujeme velkou firmu,“ vysvětlil vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan. Podle něj je těžké najít velkého zájemce o zónu i proto, že Blansko neleží u dálnice.

Velkého investora by přitom uvítal i úřad práce. „Zaměstnanosti by to určitě pomohlo,“ podotkla ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková.

Pronájem a pozdější odkup chce vedení blanenské radnice nabídnout znovu. Záměr radní projednají v únoru a město ho vypíše už počtvrté. „Předpokládám, že to bude čtrnáctého či patnáctého února,“ odhadl Štefan. Firma Emam se podle jednatele Dvořáčka do soutěže znovu přihlásí.

Problém sehnat investory nemají na Vyškovsku. „Zóny jsou zaplněné. I díky tomu je ve městě dlouhodobě nízká nezaměstnanost,“ konstatovala mluvčí radnice Slavkova u Brna Veronika Slámová.

Ve Vyškově postavilo město dvě průmyslové zóny. V lokalitě Sochorova má plochu zhruba 27,5 hektaru a je zaplněná. „Poslední volný pozemek město prodalo v roce 2006,“ připomněl mluvčí města Michal Kočí. Podobně je na tom i zóna Nouzka s třiadvaceti hektary.

Zóna Vojánky
• V roce 2003 Blanenští začali budovat průmyslovou zónu.
• Město si na technické vybavení vzalo úvěr 30 milionů.
• Blansko 4 miliony zaplatilo z vlastní pokladny, 22 milionů pokryly dotace.
• Město se pokouší areál zaplnit už počtvrté.