VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Pánková k Muzejní noci: Tankovou bitvu z Normandie umocní efekty

Brno /ROZHOVOR/ - Přesně v šest hodin večer dnes hlídači otevřou brány devatenácti muzeí a dalších institucí v Brně a na Brněnsku. Až do půlnoci si návštěvníci desátého ročníku Muzejní noci prohlédnou expozice, čeká je také zajímavý doprovodný program. „Připravili jsme i komentované prohlídky expozice Svět tajemných Baltů. Vystavujeme přes dvě stě originálů. Jde o exponáty, které lidé ještě v České republice neviděli," zdůrazňuje náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea v Brně Eva Pánková.

17.5.2014
SDÍLEJ:

Náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea Eva PánkováFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Moravské zemské muzeum je největší v Brně. Co nejzajímavějšího dnes večer nabídne návštěvníkům Muzejní noci?

Určitě všechny zvu v šest večer do Biskupského dvora. Na Dni D si připomeneme sedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Lidé uvidí simulovanou tankovou bitvu, ve které se utkají velké modely. Jsou v poměru jedna ku šesti a jeden váží až sto kilo. Střet doprovodí zvukové a pyrotechnické efekty, takže bude na co se dívat. Jen doufám, že bude alespoň trochu slušné počasí. Vítr nám nevadí, ale déšť by modely mohl poničit. V tom případě je vystavíme uvnitř.

Co dalšího lidé uvidí v Biskupském dvoře?

Vojenský tábor z doby druhé světové války, výstavu originálních dobových zbraní a modely lodí, letadel, ponorek a tanků z Mini Navy Clubu Midway. Ke 110. výročí narození Glena Millera zahraje kapela Mr. Swing taneční a swingovou hudbu z třicátých a čtyřicátých let.

Mimořádně otevíráte i kapli v areálu. Čím je zajímavá?

Jsou v ní cenné renesanční fresky, proto je přístupná jen výjimečně. Zřejmě ani nešlo o vysvěcenou kapli, ale spíš o místo, které humanistům sloužilo k rozjímání.

Součást letošní muzejní noci je i akce Czech The Light. Co lidé uvidí?

V Moravském zemském muzeu je k vidění jedna ze sedmi světelných instalací v Brně. Jde o exponát od Ronyho Plesla vystavený v Paláci šlechtičen. Světelnou plastiku výtvarník vyrobil z trubic vzácného uranového skla. Do nich zavedl zářivky, které svítí v UV spektru a dodávají tak sklu výraznou zelenožlutou barvu.

Když už lidé budou v Paláci šlechtičen, kterého dalšího programu se tam zúčastní?

Připravili jsme pro ně komentované prohlídky expozice Svět tajemných Baltů. Vystavujeme přes dvě stě originálních předmětů z deseti zemí světa. Jde o exponáty, kte-ré lidé ještě v České republice neviděli. Uvidí například dýku vykládanou jantarem a šperky. V osm hodin večer je speciální prohlídka pro neslyšící. Návštěvníci také nahlédnou do zákulisí muzejní práce. Restaurátoři pro ně nachystali ukázku konzervování dřevěné plastiky.

Muzeum otevírá další tři budovy. Na co byste návštěvníky pozvala tam?

V Anthroposu bude hudební multikulturní dílna a lidé posedí ve dvou jurtách, ve kterých je čajovna. V Dietrichsteinském paláci se mimo jiné naučí základům tanga a v Památníku Leoše Janáčka děti uvidí animovanou verzi opery Příhody lišky Bystroušky.

Loni si lidé za dvacet korun koupili jednu vstupenku, která jim stačila do všech muzeí. Letos je systém jiný.

Každá instituce si nastavuje vlastní pravidla. Návštěvníkům našeho muzea stačí koupit si vstupenku za dvacet korun. Pak dostanou pásku na ruku, která je opravňuje ke vstupu do všech našich objektů.

Vstupenky si lidé mohli nově koupit v předprodeji od začátku měsíce. Jak toho využili?

Příliš ne. Do čtvrtka lidé koupili přibližně sto vstupenek. Výhoda je, že když si koupí lístky předem, nemusejí pak o Muzejní noci čekat ve frontě. Proto doporučuji zvlášť lidem, kteří chtějí vidět tankovou bitvu, aby přišli s předstihem. Jinak se může stát, že kvůli frontě vystoupení zmeškají. Pro návštěvníky jsme připravili ještě jedno překvapení. Každý pětistý příchozí dostane od muzea pěkný dárek.

Původně byl vstup do všech muzeí zdarma. Proč jste se rozhodli vybírat vstupné?

Zavedli jsme ho předloni a chceme tak omezit množství lidí v expozicích. Poplatek odradí ty, kteří by přišli jen proto, že je vstup zdarma. Chceme, aby chodili lidé, které muzeum opravdu zajímá. Pro ně dvacetikorunové vstupné není překážka. Normálně by za vstup do všech expozicí zaplatili kolem čtyř set korun. Děti do 130 centimetrů výšky a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma.

Podle čeho jste před dvěma lety nastavili výši poplatku?

Chtěli jsme, aby byla jen symbolická a neodradila rodinu s dětmi od návštěvy.

Jaká byla loni návštěvnost ve vašem muzeu?

Prodali jsme dvanáct tisíc pásek. Ale lidé si koupili vstupenku v první instituci, do které přišli, a pak už měli všude vstup zdarma. V Moravském zemském muzeu jsme napočítali pětačtyřicet tisíc návštěvnických vstupů. Nemyslím si, že by letos zavedení jiného systému vstupenek návštěvnost snížilo. Snažíme se ukázat muzea v jiném světle a pro návštěvníky jsme připravili spoustu doprovodných akcí, kterých se jindy nezúčastní.

Zítra je Mezinárodní den muzeí. Připomínáte si ho ještě nějak jinak než Muzejní nocí?

Ano, po celou neděli je vstup do expozic našeho muzea zdarma, takže pokud je na někoho dvacetikorunový poplatek moc, přijde zítra. Ovšem neuvidí lákavý doprovodný program.

Chodí do některých muzeí o Muzejní noci víc lidí?

To se nedá říct. Někteří začnou prohlídkou výstav v centru města a pak se přesunou do muzeí dál od středu. Jiní naopak začínají na periferiích a později večer se dostanou do centra. Ještěže funguje tak dobře speciální hromadná doprava.

Jak výrazně se podílí Muzejní noc na celkové návštěvnosti muzea?

Za rok naše expozice navštíví dvě stě tisíc lidí. O Muzejní noci přijde asi čtvrtina.

Náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea Eva Pánková

Jak dlouho tak velkou akci připravujete?

Po skončení akce už začínáme plánovat další ročník. Přípravy pak vrcholí v únoru a březnu, kdy řešíme konkrétní program. Na organizaci večera se dnes podílí stovka našich zaměstnanců a dobrovolníků. Abychom se mohli soustředit na večerní program, jsou dnes přes den všechny budovy kromě pavilonu Anthropos zavřené.

Na Zelném trhu jsou dvě důležité expozice, Biskupský dvůr a Dietrichsteinský palác. Omezuje provoz muzea oprava náměstí?

Je to komplikace hlavně pro návštěvníky, kteří k nám obtížněji nachází cestu. Na náměstí mohli ve všední dny po čtvrté hodině odpoledne parkovat. O víkendu bylo parkoviště přístupné celý den. Nyní je náměstí rozkopané. Na druhou stranu to ale bude moc hezké, až dělníci rekonstrukce dokončí. Před Dietrichsteinským palácem bude nově malá fontána.

Projevily se opravy na počtu návštěvníků?

Lidí přišlo méně, pokles je přibližně kolem deseti procent.

Pro kina je nejsilnější zimní sezona. Platí to i pro muzea?

Nedá se to jednoznačně říct. V našem případě nám letní návštěvnost zvyšují divadelní představení v Biskupském dvoře. Diváci mají i slevu na vstup do expozic.

Které měsíce patří k slabým?

Je to prosinec a leden, kdy nechodí školní výpravy.

O které výstavy měli v posledních letech návštěvníci největší zájem?

O expozici Zlato… symbol moci a bohatství. Trvala jen čtrnáct dní a ukazovali jsme nejcennější zlaté předměty z našich sbírek. Velké pozornosti se těšila i výstava Messel on Tour. Návštěvníkům jsme představili nálezy ze slavné německé lokality Messel, která získala název paleontologické Pompeje. Vědci tam například objevili zkameněliny předchůdců koní nebo netopýrů.

Které další atraktivní expozice připravujete?

Ke konci roku otevřeme expozici Vulkány, tepny země. Půjde o zážitkovou výstavu. Zajímavá forma prezentace je pro mnohé návštěvníky důležitější než třeba cenné, ale statické exponáty ve vitríně. Na nové výstavě v Paláci šlechtičen se pod lidmi bude třást podlaha jako při erupci sopky a ve výtahu podniknou pomyslnou cestu do středu země.

Na výstavě o zlatu lidé viděli velmi cenné exponáty. Který je ve vašich sbírkách nejcennější?

Máme přes šest milionů sbírkových předmětů, není jednoduché to říct. Rozhodně nejznámější je Věstonická venuše. Za první republiky ji objevil Karel Absolon, který ji dokázal dobře zpropagovat. Podobně cenný nález je třeba soška šamana. To je pravděpodobně první zpodobnění muže na světě. V podstatě každé oddělení má exkluzivní sbírkové předměty. Například numizmatici od některých mincí opatrují jediný exemplář na světě.

Uvidí při Muzejní noci lidé tyto vzácné předměty?

Originály jsou schované, v expozicích jsou kopie. Původní exponáty vystavujeme jen výjimečně. Před dvěma lety jsme venuši zapůjčili na krátkodobou výstavu do Britského muzea. Tehdy se řešilo, jestli ji vůbec půjčíme, protože kvůli soudu firmy Diag Human se státem hrozilo její zabavení. Ale nakonec nám britská strana dala takové záruky, že jsme ji mohli vyvézt.

Kdy uvidí originál lidé v Brně?

V září. S Národním muzeem a Slezským zemským muzeem v Opavě oslavujeme dvě stě let muzejnictví. Při této příležitosti společně vystavíme naše nejvzácnější exponáty. Na putovní výstavě naše muzeum bude reprezentovat právě venuše. Další muzea na výstavě ukáží hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Venuši už ovšem vystavíme v původní schránce, do které ji někdo v době nálezu uložil. Nevytáhneme ji, protože je velmi křehká a naprasklá.

Připravuje muzeum pro tento rok ještě další novinky?

Ve druhé polovině roku otevřeme Mendelianum atraktivní svět genetiky, kde popularizujeme právě biologii a genetiku. Johann Gregor Mendel je totiž v podstatě zakladatel našeho muzea. Byl předseda Hospodářské společnosti, která vznik muzea iniciovala. Přímo v Biskupském dvoře je místnost, kde Mendel předsedal schůzím této společnosti. A právě tam bude Mendelova pracovna. Součástí bude i funkční laboratoř ke zkoumání DNA. Podobnou mají kriminalisté.

Autor: Kateřina Foltánková

17.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: PP na dobu neurčitou, zkrácený úvazek 30 hod/týden, vhodné i pro absolventy, Kontakt: Loučka Jiří, tel.: 773 650 219, 8-15 hod. Pracoviště: Jiří loučka 001, 683 33 Nesovice. Informace: Jiří Loučka, +420 773 650 219.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kominík 20 000 Kč

Kominíci Kominíci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v oboru, v případě dostatečné praxe není výuční list v oboru podmínkou, Popis práce: kominické práce, vložkování a frézování komínů, stavby a opravy komínů, Kontakt: Irena Sasková, tel: 604 355 959, e-mail: saskova@kominex.cz. Pracoviště: Kominex cz s.r.o. pracoviště vyškov, Sochorova, č.p. č.e. 591, 682 01 Vyškov 1. Informace: Irena Sasková, +420 604 355 959.

Výroba - Výroba Seřizovači 170 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač a obsluha obráběcích CNC strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 170 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky:, -Orientace ve výkresové dokumentaci, -Praxi v délce minimálně 1 roku, -Zkušenosti s korekcí v programech, -Schopnost samostatné práce, , Nabízíme:, -Práci na hlavní pracovní poměr, -Mzda 170,-/hod. + prémie a příplatky (např.: 14,-/hod. za odpolední směnu, 19,-/hod za noční směnu....), , -Ubytování zdarma, -Pravidelný kontakt s koordinátorem naší společnosti, -Denní diety ve výši 186,-. Pracoviště: Personal fabric - agentura práce, a.s. - vyškov, Na Nouzce, č.p. 470, 682 01 Vyškov 1. Informace: Viola Demhajasová, +420 797 978 299.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 110 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Míchač sirupů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, míchání sirupů a limonád dle schválených receptur a požadavků výroby, kontrola své práce stanovováním refrakce a senzorickým hodnocením jakosti sirupů a limonád, stanovování nebo výpočet množství jednotlivých surovin potřebných na výrobu sirupu nebo limonády na základě schválené receptury nebo doporučení laborantky, Zaměstnavatel nabízí: měsíční prémie 1.000 Kč+10% příplatek dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, Kontakt: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto vrtulník

Kvůli nehodě dvou aut byla dálnice u Vyškova uzavřená. Na místo letěl i vrtulník

Ilustrační foto.
9

Jihomoravský babyboom: porodnice hlásí nejvíc dětí za posledních dvanáct let

Natáčení v Moravském krasu? Filmaři musí dát pozor na spící netopýry

Blanensko – U jeskyně Jáchymka v Josefovském údolí nedaleko Adamova na Blanensku mohli turisté tento týden potkat známé herce Marka Taclíka, Petra Stracha nebo Jitku Čvančarovou. Česká televize tam totiž natáčela scény do třetí řady kriminálního seriálu Labyrint. „V Moravském krasu točíme docela často. Je to naprosto unikátní soubor přírodních úkazů, který se hodí do všech žánrů. Velmi zajímavá lokalita pro televizi i film,“ ocenil vedoucí projektu David Ziegelbauer.

AKTUALIZOVÁNO

Chřipka polevuje, hygienici zrušili v nemocnicích na jihu Moravy zákaz návštěv

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek dopoledne zrušili po více než měsíci doporučení k zákazu návštěv na odděleních nemocnic či v domovech pro seniory. Nakažených chřipkou a respiračními nemocemi totiž na jižní Moravě ubylo. „Riziko vzniku sporadických onemocnění chřipkou však stále trvá,“ doplnila Renata Ciupek z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Koňaboj zahraje pro Míšu, pomůže jí zaplatit léčbu

Lysovice – Nevzdala to a bojuje dál. Michaela Grimová z Lysovic na Vyškovsku trpí rakovinou a roztroušenou sklerózou. Podstupuje nákladnou léčbu, kterou jí pojišťovna neplatí. Obec pro ni uspořádala sbírku, nyní pro ni známí chystají dobročinný koncert.

Za vraždou ve Vyškově stály osobní spory. Pachatel se sám udal policistům

Vyškov – Dvojice mužů na sebe nejdřív fyzicky zaútočila. Následně jeden z nich při řešení konfliktu sáhl po noži. Pravděpodobně osobní spory stály za čtvrteční vraždou muže středního věku ve Vyškově. Pachatel se policistům sám nahlásil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT