MORAVSKÉ TOSKÁNSKO. Za kouzlem italské dovolené nemusejí lidé mířit pouze do zahraničí. Jednu z tuzemských nejvíce fotogenických oblastí, takzvané Moravské Toskánsko, najdou lidé v části Kyjovské pahorkatiny, Ždánického lesa a Litenčické pahorkatiny. Přestože kopečky v okolí nejsou vysoké a jejich převýšení je v desítkách až nízkých stovkách metrů, jsou právě jejich ladné tvary tím, co ve finále na jihu Moravy vytváří unikátní toskánskou atmosféru.

LEVANDULOVÁ POLE VE STAROVIČKÁCH. Již z dálky patrné záhony, namísto očekávané zeleniny ale tentokrát s levandulí. Řeč je o oblíbené levandulové farmě ve Starovičkách na Břeclavsku, kam každoročně míří tisíce návštěvníků. Nejvíce zejména v období, kdy teplomilné rostliny bohatě fialově kvetou. Do pátku 26. července navštíví zájemci voňavé levandulové lány každý den od deváté dopoledne do osmé večer, od soboty 27. července pak od deváté dopoledne do pěti hodin odpoledne.

Ve Starovičkách začal samosběr na levandulové farmě. | Video: Deník/Iva Haghofer

Kromě samotného levandulového pole si lidé atmosféru francouzského Provance vychutnají rovněž v tamní levandulové kavárně nebo speciálním obchůdku s řemeslnými výrobky. „Z obecního parkoviště je to na pole zhruba patnáct minut klidné chůze, z autobusové zastávky asi dvacet minut. Připomínáme, že na pole vede polní cesta, která může být v létě prašná, po dešti či bouřce naopak blátivá,“ upozorňují majitelé levandulové farmy Lavandia na svých webových stránkách.

EXOTICKÁ ZAHRADA V PŘIBICÍCH. Sladké fíky, dozrávající olivy či datle. Řada Jihomoravanů si tyto plody zprvu automaticky spojí s dovolenou v Itálii nebo Řecku. Do speciální zahrady se ale mohou podívat i na Brněnsku, konkrétně do Přibic. Již řadu let se tam pěstitelé věnují rostlinám méně obvyklým pro jihomoravské klima. Letní sklizeň fíků plánují v Exotické zahradě v Přibicích zhruba za dva až tři týdny.

Letošní úrodu označují tamní pěstitelé za ještě lepší než v předchozích letech. „Fíky prakticky nenamrzly a tím, že nám postupně přirůstají, sklízíme více plodů. U fíků nastane sklizeň asi za dva až tři týdny, u oliv a datlí nejspíš koncem září,“ okomentoval pro Deník pěstitel exotických plodin Miroslav Effenberger.

ASIJSKÁ TRŽNICE VINAMO V BRNĚ. Tisíce asijských produktů na jednom místě. Brněnskou vietnamskou tržnici Vinamo nazývají někteří návštěvníci pomyslným městečkem ve městě. Není se čemu divit, při procházce místem si lidé skutečně připadají jako na rozsáhlé tržnici ve Vietnamu či jiných asijských zemích.

K dostání je na místě široká škála nejrůznějšího oblečení, nejvíce zvědavců ale do brněnské Olomoucké ulice míří za ochutnávkou vietnamské kuchyně nebo pro asijské produkty v jednom z mnoha obchodů s potravinami. Výjimkou nejsou například vietnamské bylinky, které v asijské kuchyni hojně figurují, nebo oblíbené omáčky. Zejména v době oběda se do tržnice sjíždí řada návštěvníků, aby si pochutnali na asijských specialitách.

LOM NA JANIČOVĚ VRCHU V MIKULOVĚ. Koupání v průzračné tyrkysové vodě, chybí jen pláž plná bílého písku a jednalo by se téměř o zkušenost z dalekého Karibiku. Alespoň náznak exotických ostrovů v Karibském moři si mohou nejen Jihomoravané užít v lomu na Janičově vrchu v Mikulově na Břeclavsku.

V zatopeném lomu na Janičově vrchu v Mikulově odstartovala letní koupací sezona. | Video: Deník/Iva Haghofer

Oproti loňskému roku si ale do batůžků musí přibalit plavky, dřívější novinku pro milovníky naturistického koupání totiž letos nový provozovatel areálu zrušil. Důvodem je navýšení hladiny vody a s tím související zúžení pláží. „Máme o metr víc vody, neměl bych nudisty kam poslat. Dokonce se nám po letech spojily levá i pravá vodní plocha,“ vysvětlil nedávno správce lomu Radovan Popovský.

Aktuální hladina vody v lomu je na nejvyšší úrovni za poslední čtyři roky. „Obvod pláže je tedy hodně krátký a není zde žádné místo na větší soukromí,“ poznamenal před časem vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. Lom na Janičově vrchu bude nový správce provozovat po tři roky, a to v podobném režimu jako doposud.

ZÁMECKÝ SKLENÍK V LEDNICI. Zvnějšku architektonicky zajímavá stavba, uvnitř tropický ráj. Jako v deštném pralese se ocitnou lidé, kteří navštíví zámecký skleník v těsné blízkosti zámku v Lednici na Břeclavsku. A to včetně vlhkosti. Krůpěje potu stékající po zádech nejsou ve skleníku žádnou výjimkou. Odměnou se ale hned po vstupu dovnitř stanou obrovské několikametrové rostliny, které většina lidí zná spíše jako menší pokojové rostliny z obývacích pokojů.

Jedinečná stavba palmového skleníku byla ve své době považována za div techniky. Zámecký skleník měří dvaadevadesát metrů na délku a třináct metrů na šířku. Vysoký je sedm a půl metru. Oázu tropických rostlin si návštěvníci prohlédnou vlastním tempem bez průvodce, základní vstupné vychází na sto čtyřicet korun.

Zahradnické práce v zámeckém skleníku i velký úklid v reprezentativních sálech věhlasné památky. Přípravy na otevření státního zámku v Lednici na Břeclavsku vrcholí. | Video: Deník/Dagmar Sedláčková