„Součástí je i odpočinková zóna s knihovničkami," uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. Projekt Family Point vytváří síť míst, ve kterých se rodiče mohou postarat o malé děti a dozvědět se informace o případné pomoci nebo podpoře pomocí informačních letáků, telefonem i e-mailem.

Na Family Pointy v Jihomoravském kraji, kterých je okolo Brna pětadvacet, přispívá od roku 2009 Krajský úřad. „O dotaci mohly požádat obce a peníze použít na zřízení Family Pointu," uvedla mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Do loňského roku zaplatil úřad za vznik nových poboček přes jeden a půl milionu korun. Poslední čtyři roky přispívá na zřízení Family Pointů krajský úřad 200 tisíc ročně i Centru pro rodinu a sociální péči. Pobočky pro rodiče nejvíce využívají ženy. „U nás je Family point velmi oblíbený. Chodí k nám maminky především dopoledne a o víkendech," řekla vedoucí Střediska volného času Lužánky Kateřina Děkaníková.

Mnoho rodičů o této možnosti ještě neví. „Vůbec jsem o tom nevěděla, ale je to skvělé. Kromě restaurací není moc veřejných míst, kde bych se z hygienických důvodů odvážila přebalit své dítě," řekla Lucie Lavická s rok a půl starou dcerou.

Některé pobočky si jejich hostitelé sami zvelebují. „Vytvořením Pointu jsme získali jméno a základní výbavu. Sami jsme pak přidali hračky, koutek s kuličkami, koberec a knihovnu s knížkami a časopisy pro děti i jejich rodiče," dodala Děkaníková.

V Brně jsou Family Pointy na magistrátu a na úřadech městských částí, nebo i v Knihovně Jiřího Mahena či ve Fakultní nemocnici Brno. V obcích Jihomoravského kraje je zájemci najdou převážně na městských úřadech.

TEREZA KOLÁŘÍKOVÁ