V Jihomoravském kraji zemědělci chovají po jižních Čechách nejvíc dobytka v České republice. „V roce 2012 jihomoravské závody vyrobily čtyřicet tisíc dvě stě tun hovězího a vepřového masa, to je o sedmnáct set tun méně než v roce 2011," vyčíslil Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu.

Víc než devadesát procent masa vyrobeného v kraji je vepřové. Pokles výroby se u něj počítá ve stovkách tun ročně. „V Jihomoravském kraji představovalo meziroční snížení výroby vepřového masa 3,2 procenta.Oproti roku 2008 to bylo o 13,6 procenta," doplnil Adam.

Problém? Dotace

Podle předsedy jihomoravské agrární komory Václava Hlaváčka může za špatnou situaci v živočišné výrobě nastavení dotačních pravidel. „V Německu dostávají zemědělci různé dotace na každé tele, býka ve výkrmu nebo dojnici. U nás jsou zjednodušené platby za obhospodařovanou plochu," objasnil Hlaváček.

Na jižní Moravě je podle něj největší úbytek chovaných krav a prasat z celé republiky. „Nemáme tu zpracovatelský masný a mléčný průmysl. Když opět srovnám s Německem, tak tam tyhle závody spoluvlastní přímo zemědělci," podotkl Hlaváček.

Obává se, že živočišná výroba za těchto podmínek už brzy z jihu Moravy zmizí.

Infografika maso.

Optimistický není ani Miroslav Martinec z firmy Země-dělská, a. s., na Hodonínsku. „Dřív bylo na Hodonínsku přes pětadvacet chovů dojnic, dnes jich zbylo šest. A to se u hovězího výkupní ceny trochu zvedly. Prasata tu už také skoro nejsou," komentoval.

Podle něj jsou v zahraničí dotace pro zemědělce vyřešené daleko lépe. „Dřív byly porážkové prémie, dotace za narozené tele, teď se všechno sloučilo do platby za půdu. S hrůzou čekáme na příští rok, kdy přestanou platit výrobní kvóty na mléko. V Bavorsku jsou připravení okamžitě začít vyrábět až o třetinu víc a přitom mají díky dotacím o dvě koruny větší výnosy z litru," doplnil Martinec.

Potvrzuje to i chovatel dobytka Jan Porhansl. „Loni se celkem dařilo, obrat nám stoupl o třicet procent. Přitom zisk jsme měli o dvacet procent nižší. Velmi totiž zdražilo obilí. Až na dvojnásobek. Za takové ceny se téměř nedá dokrmovat," tvrdí zemědělec.

Výkupní ceny sice podle něj v posledních letech vzrostly, ale zvýšení cen krmiva, nafty, pojištění a dalších nákladů tuto výhodu setřelo.

Podle ekonomického analytika Tomáše Menčíka domácí zemědělci nejsou konkurenceschopní a nedovedou dodávat maso za tak nízkou cenu, jakou trh vyžaduje. „Proto musejí žádat o podporu stát, ta ale není jistá ani nijak štědrá. Další problém je regulace Evropské unie, která svými nařízeními trh velmi nepříznivě ovlivňuje. Připomenu třeba pravidlo pro větší životní prostor prasat či slepic," vysvětlil analytik.

Otázka dotování zemědělství je podle něj sporná a nemá na ni jednoznačnou odpověď. „Fakt ale je, že bez dotací se české zemědělství neobejde a dovoz masa z levnějších oblastí stoupá. To snižuje poptávku po dražším českém mase. Důvod je poptávka po nízké ceně bez ohledu na kvalitu," upozornil Menčík.

Ministerstvo zemědělství si pokles výroby uvědomuje a hledá v rozpočtu peníze na podporu chovatelů dobytka. „Stát klade důraz na podporu živočišné produkce několik let. Přesahuje už sedmdesát procent objemu peněz na dotační programy. Podpora živočišné výroby loni přesáhla 911 milionů korun, rostlinné produkce 159 milionů a potravinářství 141 milionů," informoval mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Příprava reformy

Podle něj se v budoucnu pravidla pro rozdělování dotací změní. „Nyní se připravuje reforma Společné zemědělské politiky od roku 2014, na úrovni národní i orgánů Evropské unie. Jednou z priorit České republiky je maximální využití možností daných novými zákony pro podporu živočišné výroby, především přežvýkavců," dodal Žáček.

Šéf jihomoravské agrární komory Hlaváček doufá, že ministerstvu se podaří změnu dotací prosadit do praxe. „Uvidíme, jestli to myslí vážně," podotkl Hlaváček.