Podle analytiků se ekonomika stabilizuje a lidé jí opět začínají věřit. „Největší obrat přišel ve stavebnictví. Na něm je nejvíc patrné, že se dostává do mnohem lepší situace ve srovnání s několika posledními lety," poukázal ekonom Michal Kozub.

Stavební firmy se zvedají z krize trvající od roku 2008. Například společnosti Xella CZ z Hrušovan u Brna vyrábějící tvárnice loni stouply tržby o sedmnáct procent na miliardu korun díky oživení trhu. V podniku jsou ale zatím opatrní. „Optimistické prognózy, které provázejí současné stavebnictví, plynou z větších developerských projektů. My se zaměřujeme spíš na rodinné domy," uvedl vedoucí marketingu společnosti Petr Král. I v této oblasti jsou ovšem prognózy mírně optimistické. „Věříme, že trh dál nebude klesat," doplnil.

Podle hospodářské komory se začíná dařit všem oborům. „Ve všech odvětvích je cítit oživení, dokonce i ve stavařině, která je nejvíc náchylná k upadnutí do krize. Ekonomika je celkově dobře nastartovaná," je přesvědčený viceprezident Hospodářské komory České republiky a předseda Krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl.

Dalších pětadvacet

Miliardu korun loni přesáhly i tržby společnosti Bioveta z Ivanovic na Hané, která vyrábí zejména veterinární přípravky. V současné době zaměstnává pět set osmdesát lidí. „Potřebujeme přijmout ještě dalších pětadvacet. Daří se nám dobře, uvádíme na trh nové výrobky a získáváme nové zákazníky. Loni naše tržby dosahovaly 1,1 miliardy korun, letos plánujeme 1,3 miliardy," shrnul ředitel společnosti Libor Bittner.

Dobře si vede i slavkovská firma Liko-s, jak potvrdil předseda dozorčí rady podniku Martin Coufal. „Máme za sebou ekonomicky úspěšný rok. Našli jsme nové zaměstnance plné energie a nápadů, vymysleli jsme nové produkty a teď se s nimi chystáme do světa. Export se stal dalším pilířem naší stability. Obrat loňského roku byl 750 milionů korun, což oproti roku 2013 znamená navýšení," poznamenal Coufal.

Podnik tak má peníze na investice do vývoje nových produktů. „Loni jsme na vývoj dali velkou částku. Letos investujeme do špičkové technologie na laminaci skel a celkového rozšíření a modernizace výroby příček. Ty budeme letos nově vyrábět už i v Indii," vyzdvihl předseda dozorčí rady.

V současné době pak v areálu společnosti roste unikátní průmyslový objekt: budova s nulovými energetickými nároky na teplo. Vše má být zajištěné přírodními zdroji. Podle vedení společnosti jde o světový prototyp. „Tento objekt má ukázat nový směr ve stavbách průmyslových budov," zdůraznil Coufal.

Kromě domácích firem začínají v regionu ve velkém investovat také zahraniční podniky. „Na schůzce ve Slavkově u Brna nás několik tamních společností požádalo o rozšíření výroby. Jsou to například firmy Lohmann & Rauscher, Pegas Gonda a Saab. Všechny chtějí ve Slavkově stavět nové haly a přijmout pracovníky. Oživení ekonomiky je vidět také na statistice nezaměstnanosti, která klesá," vyzdvihl ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petr Kostík.