Účelem akademie je děti seznámit s aspekty kosmického výzkumu a vytvořit koncept dětské univerzity, která by cílila na talentované děti a mohla fungovat i v dalších letech. „Kromě samotné akademie, jejíž platformu bychom chtěli od příštího roku otevřít dalším školám, se snažíme vytvořit i komplexní vzdělávací plán, díky kterému se nauka o vesmírů dostane do vyučovacích osnov více relevantních předmětů, jako je například přírodopis, zeměpis či fyzika,” uvedl ředitel laboratorní školy Labyrinth Břetislav Svozil.

Mladým vesmírným akademikem se stal například Jan Kazelle. „Syn si od školky nehrál s běžnými hračkami, ale zapojoval elektrické obvody a koukal na videa o vodičích a supravodičích. Čím byl starší, tak se přidalo lego a videa o raketách. Teď sleduje starty SpaceX projektů, i kdybych ho na to měla v noci budit. Akademie tak přirozeně zapadla do jeho světa,“ uvedla Honzova máma Klára Kazelle.

Mladí studenti za sebou doposud mají dvě setkání. Ještě je čeká třeba testování materiálů vhodných pro stavbu skutečné kosmické lodi, objevování principů fungování kosmických raket, výroba 3D modelu měsíční základny nebo příprava experimentu pro Mezinárodní vesmírnou stanici. „Výhodou je, že jsme s ohledem na aktuální opatření nemuseli akademii zastavovat, ale již od počátku jsme plánovali možnost realizace jednotlivých modulů online,” doplnil Svozil.

Na základní škole Labyrinth se platí školné. I Vesmírná akademie tudíž něco stojí. Zápisné činí 2 900 korun. „Jako máma, která se synem od malého kluka sháněla všechny ty vodiče, voltmetry, rozvodné desky a před spaním četla knížky o vesmíru, jsem nadšena. Mimo jiné i proto, že teď ho to učí lidé z oboru, protože já všechny odpovědi na jeho otázky musím googlit,“ dodala Kazelle.

Akademie vznikla ve spolupráci s Janem Spratkem z pražského Planetária, Lucií Fojtovou z brněnské Hvězdárny a planetária a Petrem Kapounem ze společnosti S.A.B. Aerospace, která se podílí na vesmírných projektech Evropské kosmické agentury.