Kuchání psů se ale nedočkají, jedná se totiž o stánek s aktivisty, kteří již podeváté upozorňují na vánoční tradici, která zahrnuje kuchání a porcování vánočních kaprů.

Je libo hafburger, psíčkovou nebo snad štěkanátek? V nabídce psího řezníka se objevuje hned několik různých pokrmů, před sebou má na stole kromě sekáčku na maso a řady nožů také dřevěné prkýnko a na něm maso, které označuje za psí. I přes mrazivé počasí si účastníci akce získávají v pondělí vpodvečer kýženou pozornost.

„Touto formou události chceme upozornit na zřejmou nelogičnost skutečnosti, že si vybíráme, která zvířata budeme milovat a ke kterým budeme krutí,“ vysvětluje Jakub Maceja z Kolektivu pro zvířata. Podobně jako ostatní účastníci akce je i on dobrovolníkem.

Necpěte se kapříky, zkuste čerstvé hafíky, pronáší do mikrofonu rýmy řezník za úsměvů i zděšených pohledů Brňanů. Zatímco někteří z nich berou událost na první pohled vážně a děsí se, zda velký černý pes na stole skutečně přijde o život, jiní se usmívají již z dálky a situaci vnímají spíše s nadhledem.

Aktivisté tentokrát změnili lokalitu

Jedním z nich je kolemjdoucí Rostislav Trávníček. Starší muž v brýlích především vyjadřuje obavu nad tím, aby zvířatům nebyla příliš velká zima. Nemusí však mít obavy, dobrovolníci se se svými mazlíčky střídají u stánku každou půl hodinu.

„My už s přáteli Vánoce oslavili, onoho kapra jsem si dal. Já to beru s humorem, každá událost je dobrá událost,“ komentuje penzista dění před sebou.

Řidič Jiří Hauser řídil tramvaj v Brně téměř padesát let.
VIDEO: Se šalinou v Brně jezdil padesát let, teď končí. Rituál? Shyby na konečné

Ve srovnání s loňským rokem se u stánku příliš nezměnilo, aktivisté však pro tentokrát změnili lokalitu. Na plakátech ukazují nejen různé psí části tak, jako by se jednalo o hovězí maso, ale i ceník, kde si lidé mohou vybrat ze zabití psa, kuchání, porcování, masa nebo kožichu.

„Chceme lidem ukázat, jak prožít Vánoce jako svátky klidu a míru, nikoli jako svátky násilí a zbytečného zabíjení,“ upozorňuje dobrovolnice Kristýna Dobšínská.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Akce provokativním až drastickým způsobem nabádá k zamyšlení nad rozdílným vnímáním různých druhů zvířat. „Kapři jsou před vánočními svátky vystaveni velmi krutému zacházení, které začíná již transportem ze sádek. Ryby jsou vyhladovělé, vysílené a často poraněné či přidušené. Kapři zabití doma jsou na tom nejhůře, jejich utrpení se prodlužuje a jsou často zabíjení naprosto neodborně,“ podotýká Dobšínská.