Pomoc mládeži

Podle ní se Nedomanský výjimečným způsobem zasloužil o rozkvět ledního hokeje jak v Hodoníně, tak v České republice a zámoří. Proti návrhu se v úterý vyslovili jen tři zastupitelé – dva nezávislí a jeden z komunistického klubu. Veřejně ale vystoupila pouze bývalá pedagožka Eva Dřímalová. „Proti Nedomanskému osobně nic nemám. Mimo republiku žil možná více než čtyřicet let a o Hodonín se nikdy nezajímal. Pokud vím, tak nikdy nepomáhal mládeži, jako to dělají někteří jiní sportovci, například Petr Čech," sdělila zastupitelka za Nezávislé.

Zároveň připomněla, že Hodonín má i jinou osobnost, která si zaslouží poctu – mistra světa z roku 1949 Jiřího Macelise. „Byl možná stejně významný, nebo ještě významnější. Také by si zasloužil, aby po něm byl pojmenovaný stadion. Tato akce mi připadá jako předvolební agitace, proto se zdržím hlasování," prohlásila Dřímalová a dodala, že podobným způsobem by se mohlo přejmenovat hřiště v Bažantnici na Stadion Vítězslava Veselého.

Ivo Knápek ze Změny naopak upozornil na to, že se Macelis narodil v Českých Budějovicích. „S přejmenováním stadionu U Červených domků na Vítězslava Veselého ale žádný problém nemám," podotkl Knápek.

Svůj hlas pro nový název arény nepřipojil ani Libor Malovaný (KSČM). „Nemyslím si, že by se mělo něco pojmenovávat po žijící osobnosti. V Litvínově přejmenovali stadion až po úmrtí Ivana Hlinky, který měl určitě srovnatelné, ne-li větší zásluhy než Nedomanský. Může se stát, že se objeví další výborný hokejista, třeba Michal Kempný, který dostal pozvánku do reprezentace. Co uděláme, až se prosadí? Přejmenujeme stadion, nebo postavíme další?" zeptal se Malovaný s tím, že by pro bývalého československého hokejistu raději doporučil Cenu města nebo čestné občanství.

Souhlasné stanovisko v úterý připojila nejpočetnější strana v zastupitelstvu – sociální demokracie. „Myslím si, že každý čin, který pozvedne Hodonín, je třeba podpořit. Děkuji Janě Gajošové za její počin, kterým se snaží město pozvednout a vytvořit jeho věhlas, díky kterému by bylo lépe vidět na mapě naší republiky," uvedl bývalý místostarosta a lídr ČSSD Roman Sedlačík.

Na druhé straně se přejmenování příliš nezamlouvalo předsedovi druhého hodonínského hokejového klubu, SHKm, Petru Srncovi. „Nedomanského si vážím jako hokejisty a smekám před tím, co dokázal. Ovšem v Hodoníně jsem ho na zimním stadionu nikdy neviděl. O hokej v rodném městě se nijak nezajímal," vyjádřil se pro Hodonínský deník Rovnost šéf hokejových mládežníků. Ten ve změně názvu vidí ještě jeden problém. „Případný sponzor by pak mohl požadovat, abychom stadion nazvali po něm. Pořád totiž věřím, že najdeme silného partnera, který nás podpoří a dopomůže nám k vyšší soutěži," doplnil Srnec.

Nejlepší střelec

Václav Nedomanský bydlel na hodonínské Národní třídě, blízko hotelu Central. V tomto slováckém městě s hokejem začínal, a to pod trenérem Gajošem, dědečkem současného sekretáře SHK Hodonín. „Později se stal nejlepším střelcem československé ligy v letech 1967, 1971, 1972 a 1974. Vždy v dresu číslo 14 nastřílel více než pětatřicet branek. V roce 1976 dostal cenu pro největšího gentlemana WHA. Kariéru ukončil v roce 1983 ve svých devětatřiceti letech," připomněl úspěchy hokejisty znalec hodonínské historie Antonín Kučera, který bydlel hned naproti hokejovému útočníkovi. Kromě toho je Nedomanský mistrem světa z roku 1972 a historicky nejlepším střelcem československého reprezentačního týmu. Nyní je skautem v americkém Nashvillu.