Hlava na hlavě je v posledních dnech na plovárnách a přírodních koupalištích na jihu Moravy. Lidé k vodě utíkají před horkem.

V pondělí dopoledne se vyrazil ochladit na brněnské koupaliště Riviéra i Martin Očadlík s malým synem. „Navštěvujeme i kohoutovický akvapark, ale Riviéra se mi zdá vhodnější pro děti. Místa je tu dost, ostatní lidé nám nepřekáží,“ svěřil se na místě redaktorce Rovnosti.

Koupaliště Riviéra (Brno): o víkendu asi 8500 lidí.
Koupaliště Kraví hora (Brno): v neděli 900 lidí, v pondělí do pěti odpoledne 600.
Koupaliště Hodonín: o víkendu přes pět tisíc lidí.
Koupaliště Hustopeče: o víkendu 1 800, v pondělí do jedné hodiny odpoledne asi třetina
Merkur Pasohlávky: 2500 návštěvníků přes den.

O víkendu zaznamenali na Riviéře oproti minulým dnům nárůst počtu návštěvníků v tisících. „Koupaliště navštívilo asi osm a půl tisíce lidí,“ vyčíslila mluvčí společnosti Starez-Sport Michaela Radimská.

Šest set lidí navštívilo v pondělí do pěti hodin odpoledne další brněnské koupaliště Kraví hora. „Většinou bývají plnější víkendy než pracovní dny. Více lidí chodí ve vlnách většinou po druhé nebo páté hodině odpoledne,“ ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš. Pololetní ztráta je tam asi čtyři miliony. Hrubeš věří, že přes léto se zmenší.

Právě přeplněný plavecký areál vadí třeba Brňance Lucii Havlové. „Raději chodím do krytých bazénů. Přišli jsme si na Kraví horu jenom odplavat svoje kilometry,“ poznamenala v pondělí v areálu.

Jen ve vedrech

Jen při teplotách od třiceti stupňů nahoru navštěvují lidé v posledních letech ve větším množství hustopečské koupaliště. „Při šestadvaceti a sedmadvaceti stupních nechodí,“ zmínil ředitel společnosti Spozam Aleš Proschek. Červen byl podle něj špatný, červenec a srpen se jeví stejný jako loni.

Za sobotu a neděli přišlo více jak pět tisíc lidí na koupaliště v Hodoníně. Situace se tam v srpnu zlepšila. „Červenec byl podprůměrný teplotně i návštěvností," oznámil vedoucí koupaliště Libor Bartoš.

Podle ekonoma Petra Pelce jsou koupaliště jednou z oblastí, kterou méně ovlivnil koronavirus. „Nyní jsou naplněná k prasknutí. Pokud tam byl výkyv, snadno ho doženou,“ míní.

Tisíce lidí toužících po vodním osvěžení mohou také způsobit problémy v dopravě. O víkendu provoz kolaboval u Brněnské přehrady. V neděli strážníci vydali varování a rekreanty vyzvali, aby k cestě do Bystrce využili městskou hromadnou dopravu. „Lidé příliš neposlechli. V neděli tam byla situace skoro stejná jako o den dříve,“ podotkla mluvčí městské policie Markéta Skřivánková.

Pokud turisté více nezačnou využívat tramvaje nebo autobusy, situace se podle ní může v dalších dnech opakovat.

Nadšenci využívají horkého počasí i v lagunách na horní Novomlýnské nádrži u Pasohlávek na Brněnsku. O víkendu měli v kempu Merkur plnou kapacitu. „Před čtrnácti dny jsme o víkendu museli udělat dokonce stop stav,“ zmínil jednatel Tomáš Ingr. Kapacita je čtyři a půl tisíce ubytovaných a dva a půl tisíce denních návštěvníků.

MICHAL HRABAL
LENKA KROČILOVÁ