Nějaké rozsáhlé přípravy však nedělá. „Zatmění potrvá dlouhou dobu. Začne od půl desáté večer a skončí před čtvrt na dvanáct. Maximální fáze nastane kolem dvaadvacáté hodiny a dvaadvacáté minuty. Měsíc v úplňku se zbarví do oranžova. Pokud bude jasná obloha bez mraků, půjde u nás zatmění sledovat pěkně prakticky odkudkoliv. Mimo velká ozářená města však v tmavších oblastech na čistém nebi krásněji vyniknou i hvězdy,“ dodává muž.

Před sedmadvaceti lety se mu do paměti vryl nevšední zážitek. Podařilo se mu dostat no Spojených států a do Mexika, kde navštívil některé známé observatoře. V červenci tehdy sledoval v Kalifornii na mořské pláži také úplně zatmění Slunce.

Trvalo asi šest minut. „Bylo tehdy vedro pětatřicet stupňů a při zatmění klesla teplota ke dvaceti. Zešeřilo se a nastalo hrobové ticho. Neskutečný zážitek,“ vzpomíná na výpravu za oceán důchodce.

O astronomii se letovický rodák začal zajímat na střední škole. Podrobněji pak na vysoké škole. A své poznatky pak předával i žákům jako učitel na základní a později i na střední škole.

„Vždycky jsem dětem dával takové pětiminutovky o astronomii a snažil se oživit hodiny fyziky. Napsal jsem k tomu i knížku. Dělal jsem také besedy, povedlo se mi dostat na řadu mezinárodních konferencí a setkat se se známými vědci,“ říká dlouholetý člen České astronomické společnosti.

A co ho na astronomii nejvíce láká? „Moc se mi líbí jeden citát od Platóna. Astronomie nutí duši hledět vzhůru a vede nás z tohoto světa do jiného. To je naprosto výstižné,“ pokyvuje.