Podle námětu cvičení prudký vítr poškodil budovy v areálu, suť zavalila několik lidí a další zůstali uvězněni v horních prostorách osmipatrové budovy. „Jedná se o cvičení ojedinělé nejen v České republice, ale pravděpodobně i v zahraničí,“ říká mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zraněné lidi uvězněné pod sutinami hledají psovodi se svými zvířaty. Zasypané oběti nevytahují hasiči s lopatami, ale takzvaný sací bagr, který do sebe širokou hadicí nasává kusy betonu. Jejich záchranu tím výrazně zrychluje.

Hasiči se chystají osvobodit také lidi uvízlé v horních patrech výškové budovy. Předtím ale musí zajistit bortící se zdi před spadnutím. „K tomu používáme dřevo, různé trámy, desky a klíny. Je to těžká fyzická práce,“ zmíní velitel jednotky hasičů z Třebíče Václav Hnízdil.

V areálu jaderné elektrárny trénuje zásah přes sedmdesát členů vysočinského a jihomoravského hasičského sboru. Uvízlé lidi zachraňují hasiči pomocí vysokozdvižné plošiny a speciálního rukávu. Díky němu jich je možné evakuovat ze čtyřicetimetrové výšky za hodinu až šedesát. „Cvičení Tornádo ukazuje, jak mají v případě extrémních povětrnostních podmínek havarijní štáb a záchranné složky zasáhnout,“ komentuje Hnízdil.

Do cvičení se zapojilo dohromady 150 hasičů, záchranářů a dalších lidí. Využívali množství techniky, včetně mobilní chemické laboratoře a kontejneru nouzového přežití.