V lednu 1960 se vyústění Rooseveltovy ulice do Moravského náměstí proměnilo ve velké staveniště, kde dělníci začali budovat základy jedné z nových brněnských dominant. „Vlastní stavba, jejíž společenské interiéry navrhoval architekt Ivan Ruller, byla dokončená v červenci 1965. Provoz pak divadlo slavnostně zahájilo druhého října 1965 uvedením opery Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky," připomněly na Internetové encyklopedií dějin Brna archivářky Markéta Jančíková a Alžběta Blatná. Stavba stála téměř sto milionů tehdejších československých korun.

Největší sílou a jedinečností Janáčkova divadla je jeho velikost. „Janáčkovo divadlo je největším operním domem u nás, kromě hlavního jeviště má i dvě boční a jedno zadní. Identický operní dům se nachází v německém Lipsku a právě velikost nabízí řadu možností, je zde větší počet jevištních tahů, vozů i stolů než bývá v tradičních historických divadelních budovách," vyzdvihla provozní ředitelka Národního divadla Brno Lenka Tesáčková.

Pavilon Z brněnského výstaviště. Ilustrační foto.
Záchrana Veletrhů: prodej budov. Znehodnotí unikát výstaviště, varují architekti

Divadlo poskytuje díky své velikosti řadu výhod pro umělce. „Objekt má zkušební jeviště, které dosahuje velikosti hlavního jeviště, což je poměrně pohodlné pro tvůrce při zkoušení. Velikost budovy nám umožnila při rekonstrukci v posledních letech dobudovat i adekvátní zázemí pro operní soubor, který zde trvale sídlí," poznamenala Tesáčková.

Před dvěma roky prošlo divadlo rozsáhlou rekonstrukcí. Diváci se do něj poprvé po opravách podívali na podzim 2018, další práce ale trvaly do roku 2019. Lidé po opravách nově v prostoru přivítala třeba mramorová zeď, do které jsou vyryté názvy oper Leoše Janáčka, nejlépe viditelné při večerním osvětlení.

Citelně méně studentů v době on-line výuky využívá brněnskou MHD.
Poloprázdné Brno bez studentů: volnější šaliny nebo hospodští před krachem

Dělníci a restaurátoři opravili téměř každý detail. „Opravená jsou originální světla, u bočních schodišť vitráže, na všech patrech podlahy. Do původního stavu vrátili obklady na toaletách, nyní jsou opět zelenomodré jako v šedesátých letech,“ popsal některé z oprav v roce 2018, krátce před znovuotevřením divadla, vedoucí zákaznického centra Národního divadla Brno Martin Koplík.

Při rekonstrukci došlo i k jedné zajímavosti, kdy ředitelský salonek ustoupil rozšíření dámských toalet. Pánské toalety stavaři nerozšířili. „Dam totiž chodí objektivně do divadla víc než mužů,“ vysvětlila již dříve krok mluvčí Národního divadla Brno Zuzana Žáková-Klimplová.

Agresivní řidič na frekventované silnici v Modřicích na Brněnsku několikrát ohrozil ostatní projíždějící auta.
Agresivní řidič nebezpečně zprava předjížděl, jednoho muže chtěl i napadnout

V tomto a příštím roce čekají ještě úpravy venkovní prostor divadla. Mají zabránit, aby objekt zvenčí ničili vandalové. „Na zadních terasách plánujeme umístění oplocení, které znemožní veřejnosti přístup v nočních hodinách za divadlo. Je to především z důvodu opakovaného vandalismu, který nám v loňském roce poničil travertinové obklady fasády a způsobil tak škody v řádech staticíců," potvrdila Tesáčková.