Statistika pro kraj za celý loňský rok ještě není kompletní, předběžná čísla však trend potvrzují. „Za první tři čtvrtletí loňského roku se narodilo 10 148 dětí, což bylo o 237 méně než v roce 2018 za stejné období,“ sdělila Milada Jonášová z krajské správy statistického úřadu.

Ilustrační foto
Točil sex s nezletilou, video poslal přátelům. Podobných případů je v kraji více

Ve znojemské porodnici přišlo na svět 949 dětí včetně devíti dvojčat, z toho 189 císařským řezem. „Nezaznamenali jsme tu žádné zásadní výkyvy,“ sdělila mluvčí Petra Veselá.

V kyjovské nemocnici počet narozených už třetím rokem klesá. „Loni jich bylo 963 včetně sedmi dvojčat, ale v roce 2017 to bylo o 103 miminek více,“ prozradil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Ilustrační foto.
Kyjovská nemocnice má nového šéfkuchaře. Provoz si nyní zajišťuje sama

Poměrně výrazně převažovali chlapci. „Bylo jich 514 oproti 448 děvčatům. Už se pomalu stává pravidlem, že se jich u nás rodí více, letos je však rozdíl nejmarkantnější za poslední dobu,“ sdělil primář Julius Maruška.

Nárůst zaznamenali u počtu porodů císařským řezem. „V loni jich bylo 207, v letech 2018 a 2017 o dvacet méně. I tak se kyjovská nemocnice v tomto srovnání drží pod celostátním průměrem,“ doplnil Maruška.

Současný stav pódia v lesíku a jeho okolí.
Do lesíka se vrátí hudba. Venkovní pódium znojemská radnice do léta opraví

Jenom minimální odchylky zaznamenali ve vyškovské nemocnici. „Loni se u nás narodilo 1017 dětí, to je jen o sedm více než v roce 2018,“ informovala za Nemocnici Vyškov Helena Tvrdá.

Nemocnice si tak drží vysoká čísla podobně jako v minulých letech. Významný nárůst tam zaznamenali u dvojčat. „Měli jsme jich devět, to je o pět více než v roce 2018,“ prozradila Tvrdá.

Z bývalého zámečku Ferdinandsko ve vojenském prostoru zmizel erb.
Z bývalého zámečku ve vojenském prostoru Březina zmizel erb

Zatímco předloni tam převažovala děvčata, loni se poměr prohodil. Poklesl naopak počet císařských řezů, ale pouze mírně. „Se 105 případy se jejich podíl z celkového počtu porodů udržuje lehce nad deseti procenty podobně jako v minulých letech,“ dodalo vedení nemocnice.

Mírný nárůst zaznamenali v nemocnici v Boskovicích. „Za loňský rok se u nás narodilo 924 dětí. Mezi chlapce a děvčata to bylo rozdělené zhruba půl na půl,“ sdělil primář a porodník nemocnice Jan Machač. V roce 2017 se tam například narodilo 899 novorozenců.

Olešnice a blízké okolí se za určitým podmínek halí do bílého mnohem častěji než okolí.
Bílá tečka na mapě. Olešnickému sněžnému unikátu pomáhá poloha a skiareál

Ani Boskovickým se nevyhýbají mimořádné situace. „Po pětatřicátém týdnu se rodí tady, ale v případě předčasných porodů posíláme případy vždy do Brna,“ sdělil primář. I on zaznamenal dvojčata, loňský rok hned pět.

Podobný trend je i v Břeclavi. „Celkový počet narozených dětí je v naší nemocnici 1081. Z toho je 561 chlapců a 521 děvčat,“ informovala Táňa Svobodová ze sekretariátu ředitele nemocnice. To je nejvíc napříč okresy, u dvojčat však oproti ostatním nemocnicím evidují pouze jediný případ.