Jejich zpěv Jihomoravané slyšeli každoročně tak v půli března, letos se ale rozléhá na některých místech kraje už nyní. Někteří ornitologové na jižní Moravě na začátku února pozorovali tažné ptáky, třeba konipasy nebo rehky domácí.

Nový pavilon D na brněnském výstavišti.
Nový pavilon i hala pro Kometu. Budoucnost výstaviště? Areál čeká velká proměna

Teplá zima
- Víkendové teploty okolo 15 stupňů odpovídaly v průměru polovině dubna.
- Přiletěli už někteří konipasi nebo rehci domácí.
- Zima neublížila hrabošům.
- Někteří čápi neodletěli, mají bohatou nabídku potravy.

Na jejich výskyt upozornil Zdeněk Machař z brněnské záchranné stanice. Podobné a doteď nezvyklé výjevy budou podle něj častější. „Volali mi dokonce lidé, že viděli dvaadvacet čápů, kteří na zimu vůbec neodletěli. Zahnízdili s mláďaty a celou zimu zůstali. Mají bohatou nabídku potravy, hlavně hraboše,“ popsal Machař.

Letošní zima bez dlouhodobých mrazů podle zemědělců hlodavcům svědčí. „Spoléhali jsme, že myši zasáhnou mrazy a jejich počet omezí. Nic takového se ale nestalo a hlodavci se tak spokojeně množí a vůbec neví, že je zima,“ uvedl zemědělec Petr Chaloupka ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku.

Ilustrační foto
Zásah u svatého Jakuba: nadávky místo modlitby, vyhrožování místo odpuštění

Kromě škůdců se zemědělci na jaře budou potýkat také s nedostatkem vody v půdě, protože letošní zima je chudá na sníh. „Nebudeme mít ani dostatečnou hustotu porostu. Spousta rostlin totiž bude oslabená kvůli střídání teplot. Třeba u řepky nebo obilí tak hrozí nebezpečí poškození,“ doplnil Chaloupka.

Teplotní výkyvy dělají vrásky i zahrádkářům, kteří se starají o ovocné dřeviny. „Pokud bude delší dobu teplé počasí, tak začnou rašit pupeny. Stačí pak jediný den s větším mrazem a situace bude špatná,“ řekl předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Brno-venkov Bohumil Jakubec.

Dvojice poškozovala dopravní značky, strkala do popelnic a hlasitým křikem rušila noční klid. Jeden z mužů se pak choval agresivně a křičel na strážníky.
Propíchnu tě, rozsekám na hadry. Jsem vyvolený, křičel muž a napadal strážníky

Nedávné teplé počasí si pochvalovali třeba v brněnské zoo. „Na únor nezvykle vysoké teploty jsou pro nás dobré, protože chodí víc návštěvníků a také můžeme bez problémů pokračovat v rozšiřování bazénu pro medvědici Coru,“ zmínil mluvčí zoo Michal Vanáč.

Výrazné mrazy meteorologové výhledově nepředpokládají. „Od poloviny února budou teploty stále častěji okolo deseti stupňů nebo i nad nimi,“ předpověděl Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Mládě želvy pavoukovité v brněnské zoo.
Madagaskarský unikát způsobil chovatelům šok. V Zoo Brno se vylíhla vzácná želva

Před výkyvy teplot a změnami počasí v zimních měsících musí být na pozoru i běžní lidé. Vlivem teplotních změn totiž mohou prochladnout. „Riziko prochlazení kvůli například nedostatečnému oblečení je vyšší právě nyní v době vysokého výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky. S ochlazením vždy očekáváme nárůst počtu případů respiračních infekcí a zejména také chřipky, v začátku její epidemie se právě nacházíme," ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Ilustrační foto
Rajčata v zimě? Jihomoravané mají jasno. Radši si připlatí za domácí

K podpoře ochrany před onemocněním doporučila nepodcenit prochlazení, to znamená oblékat se přiměřeně venkovní teplotě a dbát na teplé obutí.