Od začátku měsíce napršel v kraji jen jeden milimetr. Někde nepršelo vůbec. Nejhorší situace je na Břeclavsku, Znojemsku a na západě Brněnska. „V suchem nejpostiženějších regionech došlo již ke značnému vyčerpání zásob vody z hlubší vrstvy půdy," uvedl Mirek Trnka z projektu Intersucho, který sucho monitoruje. Dodal, že pravděpodobnost, že sucho potrvá až do začátku června, je vyšší než sedmdesát procent.

Jihomoravané si už zvykli, že v regionu prší méně než na zbytku území republiky. Letos je ale situace horší než obvykle. „Na Břeclavsku nebo na Brněnsku se dá mluvit o desetiletém a dvacetiletém suchu. V nejvíce postižených místech jde o padesátileté sucho," řekl odborník.

Počasí dělá starosti hlavně zemědělcům. Bojí se o úrodu obilnin. „Takový rok snad ani nepamatuji. Máme velké problémy. Zaschly odnože pšenice, zasetá slunečnice ani kukuřice neklíčí," popsal Sečkář.

Aby se úroda zachránila, muselo by podle něho brzy napršet alespoň dvacet milimetrů. „Dobrá úroda už ale nebude, to je jisté. Jaké budou škody, je zatím těžké odhadovat," uvedl Sečkář.

Obavy o úrodu sdílí i sadaři. „Od pohledu se mi jeví, že vývin listových pupenů na meruňkách je zpožděný. Každopádně hlavně chybí zimní vláha. To, že nyní neprší, jen násobí problém. Důležité budou následující dva týdny. Pokud nezaprší, začnu se více obávat," řekl pěstitel meruněk Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic.

Nedostatek vody je vidět i na jihomoravských řekách. „Na tocích v povodí Dyje a dolní Moravy, na kterých není přehrada, teče v korytech jen čtvrtina vody, co obvykle," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodáci z Blanenska každoročně otevírali řeku Svitavu první dubnovou neděli. Letos poprvé nevyjeli vůbec. „S kamarády jsme pravidelně sjížděli řeku ještě před otevíráním, když tál sníh. V lednu, únoru nebo březnu. Ale nyní není vůbec voda pod Bílovicemi a ani mezi Adamovem a Blanskem se Svitava splout nedá. Lodě by pořád drhly o dno," uvedl vodák Oldřich Krikl z Adamova.

Pokud bude sucho trvat dlouho, způsobí problémy lidem z Horňácka na Hodonínsku. Vyschnou tam studny. Proto už obce připravují stavbu vlastního vodovodního přivaděče za čtyřicet milionů korun. „Už teď je sucho, pokud by trvalo ještě delší dobu, nevidím to dobře," přiblížil možnou situaci starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Voda se z půdy rychle odpařuje také kvůli nadprůměrným teplotám. Ty jsou až o šest stupňů vyšší než obvykle.

V úterý napršelo přibližně pět milimetrů. „Ve středu očekáváme, že v přeháňkách spadne jeden milimetr. Lepší to může být ve čtvrtek, kdy naprší asi tři milimetry," uvedl meteorolog Peter Hruška.

Sucho trvá už od zimy, kdy na jižní Moravě téměř nesněžilo. I začátek jara byl srážkově velmi podprůměrný. „Šlo o pátý až desátý nejsušší březen od začátku měření," sdělil Hruška.

Smůlu mají i houbaři. „U Brna jsem našla jen dva malé smrže. Kdyby pršelo, bývala bych jich mohla najít i dvacet a velkých," popsala mykoložka Hana Ševčíková z Moravského zemského muzea.

Kromě lahodných smržů můžou nyní lidé v lese sbírat i ucháče. Ale houby špatně rostou kvůli suchu. Sezona však ztracená není. „Až zaprší, tak začnou růst májovky," dodala Ševčíková.

KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

ROZHOVOR SE ZAKLADATELEM PROJEKTU INTERSUCHO MIROSLAVEM TRNKOU SI PŘEČTĚTE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST