Vítězný návrh z letošní soutěže počítá uprostřed náměstí se zelenými zploštělými kužely, jimiž se dere na povrch pára z potrubí. Jeho autorem je dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Umístit ho tam mají do konce příštího roku.

Nejúspěšnější projekt z loňské soutěže obsahoval kruhovou rybářskou káď s hejnem ryb plovoucích dokola po stěnách. Pochází od loňského vítěze Radima Horáka. Do letošní se zapojil s podobným návrhem. „Jeho nedílnou součástí je "znovuobjevení“ už zrestaurované historické kamenné studny ukryté pod novou dlažbou," uvedl Horák. Tentokrát se svým projektem u porotců neuspěl.

Letošní soutěž na vodní dílo ve středu prostranství vypsali v březnu městští radní poté, co se loni rozhodli nevyužít Horákův vítězný návrh. Jím navrhovaná kašna uprostřed plochy nedávala podle nich místu jedinečný charakter. Jejich tehdejší postup ostře kritizovali odborníci včetně zástupců České komory architektů. Jednalo se podle nich o zbytečné maření peněz i vynalézavosti a času zapojených architektů.

Úspěšný projekt Horáka skončil v šuplíku, stejně jako návrhy dvou dalších autorů na stupních vítězů. I přes to jim museli zástupci města vyplatit dohromady 450 tisíc korun. V loňské soutěži měli architekti navrhnout kromě vodního díla v centrální části prostranství i další dole před kostelem svatého Michala.

Osmnáctičlenná porota v letošní soutěži vybírala z třiapadesáti návrhů. Na základě jejího rozhodnutí skončil na druhém místě Miroslav Jakubčík, který vodní prvek pojal jako svébytný sochařský objekt. Třetí místo obsadila hned trojice soutěžících, z jejichž dílen pocházela kazatelna, objekt se zrcadlící se vodní hladinou a kašna, která nejde vidět. „Soutěž o návrh na ztvárnění vodního prvku na Dominikánském náměstí jsme na radě města schválili už před dvěma lety. Naším cílem bylo a stále je oživit zrekonstruované náměstí, které se stalo místem setkávání Brňanů a v létě také místem odpočinku díky lehátkům a kamenným lavicím. Právě v prostoru mezi nimi a čtyřmi platany bude vodní prvek umístěný,“ připomněla primátorka Markéta Vaňková.

V srpnu umístili autoři z umělecké skupiny Final Final na místo budoucího vodního prvku červený bazének. Vysypali do něho třicet tisíc korun, jež byly jejich honorářem. Protestovali tím proti způsobu nakládání s výsledky architektonických soutěží ve městě, hlavně na nový vodní prvek na prostranství. Bazének tam nechali týden, zrovna v době, kdy zasedala porota. Na konci v něm zůstalo necelých čtrnáct set korun.

První soutěž na podobu kašny na Dominikánském náměstí se odehrála už v roce 2008. Tehdy se nikdo vítězem nestal, protože porota vybrala pouze trojici návrhů na druhém místě.