Ve stresu a obavách pracují domácí zdravotní sestry i pečovatelky. Jejich zaměstnavatelé nemají peníze na výplaty. Kritické budou poslední dva měsíce roku, tvrdí ředitelé sociálních služeb. Stát totiž podle nich poslal peníze podle starých tabulek a nezohlednil navýšení platů.

S nedostatkem peněz na platy zaměstnanců bojuje například ředitelka sociální a pečovatelské služby a domova se zvláštním režimem Remedia centrum Břeclav Jarmila Pěčková. „Do konce roku nám chybí zhruba půl druhého milionu korun, to jsou mzdy na dva měsíce. Jihomoravský kraj sice vyhlásil druhé kolo žádostí o dotace, čekáme, jak to dopadne. Pravděpodobně ale nedostaneme tolik, kolik potřebujeme,“ shrnuje Pěčková.

Situaci označuje za kritickou i ředitelka Diakonie Brno Lenka Svobodová. „Nejvíce bojujeme v ambulantních službách, především v Centru denních služeb pro lidi s Alzheimerovou chorobou a demencí. Navýšily se platy, ale normativy jsou stále stejné, už několik let. Je to svazující a těžko se s tím hospodaří. Minimálně dva měsíce pro nás budou kritické,“ počítá Svobodová.

Peníze na mzdy se tenčí i ve Znojmě. „V Sociálních službách nám chybí zhruba milion a půl korun. Podali jsme žádost o doplacení na Jihomoravský kraj a doufáme, že získáme celou chybějící částku,“ věří Marie Simandlová z Oblastní charity Znojmo.

Chybějící státní peníze na mzdy chtějí doplatit krajští zastupitelé. Rozpočet je ale omezený. „Dodatečné financování budeme schvalovat na zářijovém zasedání krajského zastupitelstva. Výše částky bude záviset na množství peněz, které dostaneme od státu. V tuto chvíli to ovšem vypadá jen na přibližně devadesát milionů korun, ke kterým přidáme sedmatřicet milionů z nerozdělené dotace,“ plánuje náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Sociálním službám v kraji chybí ale mnohem víc. „Pro letošní rok přes tři sta milionů korun. Tuto sumu požaduje kraj od ministerstva práce a sociálních věcí. K optimálnímu pokrytí by bylo ale třeba dalších sto milionů,“ vyčísluje mluvčí úřadu Monika Brindzáková.

Zástupcům sociálních služeb i kraje vadí, že situace s nedostatkem peněz se opakuje každý rok. Chtějí nová pravidla vyplácení státní podpory. „Požadujeme změnu v zákoně o financování sociálních služeb, která zajistí stabilitu a předvídatelnost systému. Současný už totiž neodpovídá potřebám krajů,“ je rozhodnutý Šlapal.

Změnu by uvítala Lenka Svobodová i Jarmila Pěčková. „Současný systém je nepružný, neekonomický a stresující. Peníze přijdou pozdě a nikdy nevíme, kolik jich bude,“ míní shodně.

V kraji chybí peníze na sociální služby:
* Celkem 300 milionů korun chybí v kraji na platy zaměstnanců v sociálních službách.
* V dotaci od státu totiž postrádají vládou schválené navýšení platů, mezd a dalších položek.
* Pro sociální agentury budou kritické minimálně dva měsíce ke konci roku.
* Kraj hodlá chybějící peníze dorovnat, rozpočet je ale omezený.
* Dotaci ve výši asi 37 milionů korun budou schvalovat zastupitelé na podzim. Dalších asi 90 milionů očekává kraj od státu.
* Větší polovina peněz pro sociální služby ale stále chybí.