Protože byl děda oblíbený, povstal proti rozhodnutí vrchnosti tehdejší Tábor lidu, zastání našel i ve věhlasném moravském archeologovi a právníkovi Jaroslavu Palliardim, po němž je pojmenovaná i ulice ve Znojmě. „Vrchnost se lekla možného povstání a znovu povolila dědovi učit. Později celý příběh sepsala babička do knihy Volnomyšlenkář,“ poukazuje Vědomil.

Právě v pohnuté době netradiční jméno jeho děda poprvé vyslovil. „Vědomil znamená, aby vědu miloval, dostal ho můj otec. Prvního syna už předtím pojmenovali Věroboj, značí, aby se víry bál,“ rozkrývá význam jmen Vildomec.

Profesoři historie, archeologové, učitelé, vědci. Těmito profesemi jeho předchůdci a nositelé neobvyklého jména dostáli jeho významu. Současný Vědomil Vildomec a jeho stejnojmenný syn se ale odchýlili. „Vystudoval jsem ekonomickou školu a pracoval jsem jako bankovní úředník, později jsem jezdil i s dodávkou a pracoval v různých oborech. Jsem jablko, které odpadlo daleko od stromu. Syn pracuje v informačních technologiích, “ krčí rameny muž.

Řidič kamionu - Ilustrační foto
Úleva pro Znojmo: kamiony na silnici zaplatí

Neobvyklé jméno mu připravuje i úsměvné situace,. Třeba když musí vysvětlovat, že se nejedná o vymyšlenou přezdívku, nýbrž skutečné jméno. Zvlášť na sociálních sítích, kde má založený svůj profil s fotografiemi. „Je to můj velký koníček a občasná živnost. Fotografuji Znojmo, přírodu, a interiéry, ale i portréty“ ukazuje.

Svátek se synem neslaví, jen jednou na něho čekalo překvapení. „Přijeli mi mě navštívit sestřenice s bratrancem a tvrdili, že mám svátek. Když jsem si jejich tvrzení o tom, že mám svátek ověřoval na internetu, vytřeštil jsem oči. Skutečně je tam stanoveno datum 30. listopadu. Dokonce jsem zjistil, že v republice existuje i jedno jméno Vědomila,“ nemá nouzi o překvapení.