Konečně zase pěkný víkend svádějící k příjemným jarním procházkám přírodou čeká lidi z Vyškovska. Ti, kteří volání jara vyslyší, si ovšem můžou přinést nevítaný kus přírody s sebou domů. Předpovídané teplé a vlhké počasí totiž svědčí klíšťatům. A nastal prozatímní vrchol jejich aktivity. Podle předpovědí meteorologů bude nadcházející víkend zatím nejhorším v letošním roce. Navíc se už objevily i infekční choroby, které klíšťata přenášejí.

Na stupnici od jedné do desíti, kdy vyšší číslo znamená vyšší aktivitu, pro víkend figurují výstražná devítka a desítka. „Tato čísla znamenají nejvyšší riziko. Lidem doporučujeme používat repelent a nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. A pohybovat se pouze po zpevněných cestách," upozornil vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorolo­gického ústavu Tomáš Vráblík.

Na jižní Moravě je tradičně nejvíc klíšťat v zalesněných místech kolem řek. Jde o povodí řeky Svratky, Svitavy, Jihlavy, Dyje. Ale také v takzvané brněnské podkově, tedy v pásu lesů v bezprostřední blízkosti Brna, v bílovických lesích a v lesích kolem Vranova nebo Lelekovic.

Podle šéfa bučovické lesní správy Otakara Pavlíka na Vyškovsku místa s abnormálním výskytem klíšťat nejsou. Nebezpečí v lesích regionu ale samozřejmě hrozí. „Naši zaměstnanci jsou očkovaní a navíc používají různé přípravky proti hmyzu," ujistil Pavlík.

Podle něj je důležité, aby se lidé proti klíšťatům dobře chránili. „V dnešní době se nevyskytují jen v lesích, ale také v městských parcích nebo zahradách. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že právě na ty, kteří do lesa příliš nechodí, se přisávají častěji," zmínil lesník.

Klíšťata nejsou jen nepříjemná. Lidem hrozí především přenosem těžkých infekčních nemocí.

Zatímco minulý pátek ještě jihomoravští hygienici nezaznamenali ani lymskou boreliózu ani klíšťovou encefalitidu, v současnosti už tak pozitivní zprávy nemají. „Zaznamenali jsme už jak případy boreliozy, tak podezření na encefalitidu," upozornil ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček.

Praktičtí lékaři zatím ale zvýšený počet pacientů kvůli přisátí klíštěte nezaznamenali. O očkování je navíc stále menší zájem, než jaký by si lékaři představovali. „Očkovaných je opravdu málo lidí. Spíš je zájem rodičů o očkování svých dětí, ten se zvyšuje. Cena vakcíny pro děti je asi pět set korun," připomněla vyškovská dětská lékařka Pavlína Zemánková. Vhodná doba pro očkování už sice minula, lidé se ale díky němu ochrany dočkají. Jen později.

Správné vytažení klíštěte je podle lékařů jednoduché. Klíště je třeba vykývat bez dušení oleji nebo krémy. A místo pak desinfikovat. Člověk musí použít pinzetu, při vytahování rukou se totiž můžou přenést choroby. Pokud kus klíštěte zůstane v ráně, je nutné jít hned k lékaři.