Původně komunistický svátek měsíc knihy začali podle sovětského vzoru lidé slavit v roce 1955. Takzvané týdny knihy pořádali ale knihkupci už za první republiky. O tom už dnes školáci ve vyučování moc neslýchají. „Spíš s nimi mluvíme o chvíli, kdy se březen začal slavit jako měsíc internetu. To bylo na konci devadesátých let. Tehdy totiž začínala éra internetu v knihovnách zdarma," vysvětlila učitelka Božena Děcká z knihovnické odborné školy v Brně.

Lidé tehdy ještě s počítačem a sítí neměli mnoho zkušeností. Od toho se odvíjely akce, které knihovny pořádaly. V posledních letech se lidé setkají spíš s názvem měsíc čtenářství.

Letos se březnové akce spojí s Bohumilem Hrabalem. Na konci března uplyne sto let od spisovatelova narození. Dvěma výstavami jej připomene Knihovna Jiřího Mahena v Brně. „V ústřední knihovně v Kobližné ulici si mohou zájemci celý měsíc prohlédnout výstavu nazvanou Perličky Bohumila Hrabala. Židenická pobočka vystaví tematické koláže výtvarníka Milana Obrdlíka," dodala mluvčí knihovny Jana Kuncová.

Moravská zemská knihovna připravuje Půjčovní výstavu Bohumila Hrabala. „Ve třetím patře najdou čtenáři dílo tohoto spisovatele, které si mohou nejen prohlédnout, ale i půjčit domů. Součástí expozice jsou i fotografie a informace z Hrabalova života," řekla mluvčí knihovny Barbora Buchtová.

Hrabalův život a dílo připomene také výstava v Městské knihovně Boskovice. Ta nabídne i registraci nových čtenářů zadarmo a uspořádá dětskou soutěž Lovci perel. Za každou přečtenou knihu dostanou perlu. Vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka plánuje dětskou soutěž Hledáme čtenářskou superstar.

Na měsíc čtenářství se připravují i knihkupci. „Na 20. března chystáme Velký knižní čtvrtek. To bude u nás novinka. Inspirovali jsme se v Anglii, kde každý rok na podzim chtějí knihkupci ukázat zákazníkům, jaké novinky připravují. Vyberou třeba jen dvanáct publikací, ale zato zajímavých. K tomu často nabízí slevy a další výhody. Zatím nevíme, jak to pojmeme, ale ponese se to v podobném duchu," vysvětlila Magda Rieblová z brněnského knihkupectví Barvič a Novotný.

Dodala, že vyšší zájem o knihy v březnu neočekávají. „Pokud ano, připsala bych to spíš nějaké atraktivní nabídce," konstatovala Rieblová. Dodala, že v pobočce v České ulici koupí zákazníci dvacet až pětadvacet tisíc knih měsíčně. „Jen o Vánocích je to víc. Spousta čtenářů pořád nedá na papírovou knihu dopustit. Ale obecně musím připustit, že zájem klesá. Podepsala se na tom i ekonomická krize. Pro spoustu lidí je bohužel kniha první věcí, kterou si odpustí, když nemají peníze," řekla.

Někteří Jihomoravané zva-žují, že do knihovny v březnu zajdou. „Většinou moc nečtu, ale říkám si, že na nějakou akci do knihovny bych zajít mohl. Třeba tam pak začnu chodit pravidelně," sdělil Brňan Radek Borovský.