Například z brněnské krajské pobočky statistického úřadu bude na volbách pracovat asi 260 lidí. Z toho přibližně 160 jsou externí spolupracovníci. „Před volbami děláme tři plošné zkoušky, při kterých se snažíme o maximální simulaci reálné situace. Pořizují se při nich elektronicky i ručně zápisy se simulovanými výsledky voleb," vysvětlila ředitelka krajské správy statistického úřadu v Brně Helena Kratochvílová.

Příprava místností

Před volbami se s kolegy především připravuje na to, co přijde po nich, tedy sčítání výsledků a všechny možné statistiky, které má úřad na starosti. Aby na to však vůbec přišla řada, musí se před tím nachystat volební místnosti a komise. To obnáší například přípravu volebních uren. „Dodávají je firmy, které se specializují na vybavení volebních místností. U nich si je objednávají přímo obecní úřady. Ceny se pohybují v rozmezí 1200 až 4500 korun a urny se mohou používat tak dlouho, dokud plní svoji funkci," sdělila mluvčí jihomoravského krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Kompletní téma včetně infografiky si přečtěte ve čtvrtečním tištěném Deníku Rovnost

Část úřadů, která má dosud zachovalé urny, tak nemusí nákup řešit. To stejné platí o volebních zástěnách. Komu však bude nutné zaplatit, je volební komise. Její členové přitom dostávají přibližně patnáct set korun a v Jihomoravském kraji jsou jich tisíce. „Přesný počet neznáme ale při daném počtu okrskových komisí je jasné, že číslo přesáhne 8400," uvedla Kapitančiková.

Jedna z členek je například zapisovatelka Ivona Šťastná z brněnských Žabovřesk. „V okrskové volební komisi jsem už posedmé. Dbám na přípravu volební místnosti, jednám se členy komise a zpracovávám konečný zápis o volbách. Zatímco členové, a zejména předseda komise řeší hlavně to, co se děje mezitím, my zapisovatelé si hlídáme zejména začátek a konec voleb," popsala svou práci Šťastná.

Za práci zapisovatelky při komunálních volbách dostane přesně patnáct set korun. Její plat je daný zákonem stejně jako u ostatních členů komise. Například za výjezdy k voličům, kteří si požádali, aby urna dorazila k nim domů, žádný příplatek není.

A o tom, do kolika domácností se členové komisí při volbách vydají, úřady zatím přehled nemají. „Před volbami o tuto službu požádá přímo úřad asi patnáct až dvacet voličů. Dále ale můžou voliči požádat i ve dnech voleb přímo komisi telefonicky nebo prostřednictvím příbuzného nebo známého," vysvětlila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Ve Znojmě komise navštěvují mimo jiné například Domovy s pečovatelskou službou ve Vančurově či Dukelské ulici, Domov pro seniory U Lesíka, popřípadě, podobně jako v dalších městech, jezdí za voliči, kteří jsou v nemocnici nebo ve vězení.

Kontroly strážníků

A na nohou budou při letošních komunálních volbách kromě ostatních i strážníci. Například v Brně jich každý volební den zaměstná zhruba padesát. „Ještě před otevřením volebních místností se strážníci sejdou s předsedy komisí, navzájem si vymění čísla mobilních telefonů a hlídka předá také kontakt přímo na služebnu. Ke všem volebním místnostem se pak strážníci vracejí několikrát denně v předem stanovených i zcela namátkových intervalech," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Dodal, že téměř vždy se objeví závažnější i méně závažná oznámení. „Například při posledních volbách podezřívala volička členku komise z podnapilosti kvůli jejím nateklým očím a červenému nosu. Žena však byla střízlivá a byla pouze silně nachlazená," uvedl Ghanem.