Pěstírna stála dva miliony korun a vyšlechtěná marihuana bude prozatím sloužit pouze výzkumným účelům. „Na našem pracovišti konopí používáme pro léčbu bolesti. Má i indikace pro léčbu mnoha potíží v dalších medicínských oborech. Obecně přináší léčba konopím celou řadu nezodpovězených otázek, nicméně možná bezpečnostní rizika jsou mizivá až nulová. Pro další rozvoj a pochopení účinků chceme na klinickou praxi navázat i výzkumem,“ upřesnil Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky svatoanenské nemocnice.

Látky, extrahované z konopí, nebo jejich směsi, budou vědci testovat nejprve na buněčných kulturách. „Hlavním cílem celého výzkumu je rozvoj konopné léčby. Má totiž mnoho neprobádaných oblastí a zatím také hodně slabě vědecky podložených nadějných výsledků. Nejpropracovanější je léčba bolesti, jako velmi nadějné se ale jeví také použití v neurologii nebo dermatologii. Otázka výzkumu není rozhodně otázkou na jednu letní sezónu ale jde o komplexní rozvoj celé vědecké disciplíny zaměřené na rostlinu konopí,“ dodal Hřib.

Pěstírna je aktuálně ve zkušebním provozu, přičemž její lokalita je tajná. „Konopí musí být ve farmaceutické kvalitě. V žádném případě nesmí dojít například k zavlečení infekce zvenčí. Pracovníci musí dodržovat přísná hygienická opatření, možnost přenosu patogenů z oblečení nebo rukou je velkým rizikem. Do pěstebních prostor má mimo jiné i proto přístup jen velmi omezený počet lidí,“ vysvětlil vedoucí Klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu svatoanenské nemocnice Václav Trojan.

Na čedičové vatě

Špičkovou kvalitu vyšlechtěné marihuany má zajistit způsob pěstování na čedičové vatě s řízením kapénkové závlahy spolu s důsledným sledováním a řízením vnějších vlivů jako světlo, teplo nebo vlhkost. „Doufáme, že v dohledné době změnou legislativy v České republice budeme schopni vypěstované produkty použít nejen k vědě a výzkumu, ale i jako léčiva,“ doplnil ředitel svatoanenského výzkumného centra Pavel Iványi.