Zlepšení stavu těch nejvážněji nemocných oznámila ve středu ráno Anesteziologicko resuscitační klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „U dvou pacientů se jejich stav zlepšil natolik, že je lékaři v uplynulých dnech odpojili od plicní ventilace a přeložili na jiná oddělení. Jeden je zpět na infekčním oddělení prostějovské nemocnice, druhý zůstává u svaté Anny, ale již na běžné izolované jednotce intenzivní péče," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Na klinice je nyní osm pacientů s Covid-19 v těžkém stavu. „Ve středu lékaři napojili druhého pacienta na mimotělní oběh s přístrojem ECMO. Zbylých šest zůstává na umělé plicní ventilaci a jejich zdravotní stav je vážný," dodala Lipovská.

V celé zemi překročil ve středu ráno počet pozitivně testovaných pět tisíc, ministerstvo zdravotnictví eviduje 5 033 případy. Celkem 181 lidí se z nemoci již uzdravilo, jednadevadesát pozitivně testovaných zemřelo. Nového maxima dosáhl v úterý počet za den provedených testů - 7 434.

Podle vrchní sestry Anesteziologicko resuscitační kliniky svatoanenské nemocnice Renaty Vyhlídalové se kvůli šířící se nákaze zcela změnil zavedený chod pracoviště. „Pro snížení rizika přenosu infekce mezi personálem jsme nově sestavili týmy, které se nebudou zbytečně potkávat. Zrušili jsme lékařské i ošetřovatelské vizity, ranní hlášení lékařů, pravidelné vzdělávací akce pro zaměstnance kliniky, provozní porady a mnoho dalšího. Co je stejné, jsou pacienti, kteří nás potřebují," popsala.

Zdravotníky tak nesmí ochromit ani strach z nákazy. „Asi nejhorší byl čas, kdy jsme připravili lůžka a novou organizaci pracovišť na příjem nejtěžších Covid+ pacientů, a čekali jsme na toho prvního. V tom čase nám všem běžely hlavou různé myšlenky typu ano, mohu se nakazit a mohu mít i komplikovaný průběh nemoci, ano, může se stát, že nakazím své blízké, nebo že když udělám chybu, mohu nakazit tým kolem sebe… Zároveň jsme si ale všichni říkali – a kdo o tyhle pacienty bude pečovat, když ne já, která na to mám vzdělání a praxi? Musím zdůraznit, že nikdo z našich sester, záchranářů a lékařů nikdy neodmítl žádné pacienty ošetřit. Ale jak se říká, bez strachu není hrdinství," uvedla Vyhlídalová.