V celé republice se počet nemocných zvýšil na 1236. V neděli navíc zemřel první člověk s koronavirem, šlo o pětadevadesátiletého muže. Nejvíce nakažených je i nadále v Praze, jižní Morava zůstává pátým nejnakaženějším z krajů.

Podle zprávy z krajské hygienické stanice z pondělního večera je nejvíce nakažených v kraji v Brně, a to sedmačtyřicet lidí. „Čtrnáct obyvatel s pozitivním testem je z Břeclavska, z Vyškovska stále nemáme jediný případ,“ oznámil vedoucí protiepidemiologického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Počet lidí s potvrzeným koronavirem v kraji
Brno-město 47
Břeclav 14
Brno-venkov 12
Blansko 5
Znojmo 5
Hodonín 2
Vyškovsko bez nákazy
Bez zjištění okresu 1
V karanténě je v souvislosti s nakažením virem 550 osob.
Statistiky k pondělí 23. březnu

Ve velmi vážném stavu zůstává devětapadesátiletý Jihomoravan, o kterého pečují lékaři v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Leží na anesteziologicko-resuscitační klinice a je napojený na plicní ventilaci. „V noci a v sobotu dopoledne k nám převezli z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Prostějov další dva pacienty s onemocněním COVID-19,“ sdělila mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

I nadále v kraji, stejně jako ve zbytku republiky, platí řada mimořádných opatření. Jedním z nich je například nutnost mít zakrytý nos i ústa rouškou, šálou či jinou látkou na veřejnosti. Zákaz vycházení bez roušky dopadá třeba i na kuřáky. „Pokud bereme nařízení doslovně, tak z něj logicky vyplývá, že lidé po celý čas, co jsou na veřejném prostranství, musím mít zakrytý nos i ústa a tím pádem by samozřejmě neměli kouřit," zmínil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Co se týče případných postihů za sundání roušky kvůli následnému kouření, strážníci při kontrole dodržování nařízení mohou přihlížet ke konkrétnímu případu. „Pokud si někdo zapálí na opuštěné ulici, kde kromě něj nikdo není, je to jiné, než pokud si sundá roušku a kouří v místě, kde kolem něj chodí lidé," poznamenal Ghanem.

Mapa počtů nakažených koronavirem na jižní Moravě.Zdroj: Deník / Oldřich Haluza

Kulturní a vzdělávací instituce se mezitím snaží lidem ulehčit pobyt v karanténě. V uplynulou neděli večer například brněnská hvězdárna ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno připravila první díl unikátního večerního živého komentování noční oblohy, kterou lidé mohli pozorovat ze svých dvorů a balkonů. Další díl pořadu je připravený i na tuto neděli.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník