Dláto vzal do ruky loni. „Manželka mi řekla, ať jí vyřežu kočičku. Postavili jsme ji před dům, šla kolem kamarádka a chtěla taky. A tak se to rozeběhlo, vyráběl jsem různá zvířátka a podobně,“ vzpomíná pětašedesátiletý vyučený kovář Špaček.

Dřevo a řezbářství se mu líbilo vždycky. „Obdivoval jsem krásně vyřezané věci a mám také rád přírodu. Proto často chodím do lesa, prohlížím si stromy a rozeznávám různé druhy. A dřevo se mi zkrátka začalo líbit. Na kovářství nedám dopustit, ale práce se dřevem je čistší a je to menší dřina,“ hodnotí Špaček.

Když se od loňského podzimu zotavoval z nemoci a operace, napadlo někdejšího dlouholetého starostu dobrovolných hasičů, že pro obec vyrobí dřevěný betlém. „Začal jsem v dubnu a nyní ho dokončuji. Má přes dvacet postav, asi osm lidských v životní velikosti. Jsou to Josef a Panna Maria, Jezulátko, dva andělé, pastýři a kolem dvaceti zvířat. Tři krále dokončím po Novém roce. Betlém bude k v Jezeřanech k vidění od 23. prosince nejméně do Tří králů,“ informuje Špaček. A dodává, že dalších řezbářských plánů má ještě mnoho.

Lucie Barošová z Brna relaxuje při pečení cukroví. Jeho nadbytek letos rozdává prodejcům Nového prostoru.
Žena rozdává nadbytečné cukroví lidem bez domova. Napéct umí šedesát druhů