Ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová, jež Roberta Vana přizvala, s kritiky dopředu počítala. „Doneslo se mi, že to vzbudilo i nevoli. Přitom chlap v kroji je něco nádherného. 
A bez košile? Pro normální lidi to není nic neobvyklého. Přizvat si Vana, aby nafotil nudné fotky, to bych si zase schytala od jiných," řekla ve čtvrtek k slavnému slovenskému autorovi, kterého proslavily akty.

Žena otevřeně uznává, že 
o folkloru mnoho neví, v jednom však má jasno. „S folklorem, jako nejvýraznější hodnotou, neumíme pracovat tak, aby přinášel prospěch celému regionu. Velmi často je to jen neuvěřitelná šeď, nuda a kýč," uvedla Maděřičová.

Zadáním kalendáře Šohaji 2015 bylo zachytit krásu mladých mužů na Podluží, kteří 
v dnešní moderní době touží po značkovém oblečení, nejmodernějším vybavení, ale podobně tíhnou také k dodržování starých tradic. „Po úspěchu kalendáře Odcházející krása s babičkami v krojích jsme se rozhodli udělat kalendář s šohaji. Obzvláště dámy si přijdou na hezkou podívanou," zamrkala Maděřičová.

Košile až ke krku

Šestašedesátiletý Vano kroje fotil poprvé v životě. Nabídka jej proto lákala. „Znělo mi to zajímavě," přikývl muž, který se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci.

Nad jeho konáním a nápadem fotit mladíky v červených kalhotách a s holou hrudí kroutil hlavou etnograf Vít Trachtulec. I když připustil, že se v minulosti fotografie 
s odhalenými lidmi v krojích objevovaly. „To bylo ale pouze tehdy, když se dokumentovaly jednotlivé krojové součásti ke studijním účelům," poukázal Trachtulec.

Podle něj má být člověk, který se fotí na kalendář 
v kroji, řádně ustrojený. „Mezi muzikanty vedeme věčné debaty o tom, že má být košile zavázaná až ke krku, pokud není, je to špatně," řekl etnograf.

JASNÉ NE.
„Je přece nesmysl, aby se chlapci fotili bez košil. Není mi známo, že by takové fotky v minulosti vznikly," reagoval na netradiční kalendář šohajú z Podluží ředitel Národního ústavu lidové kultury Jan Krist.

Ne všichni mají tak striktně odmítavý názor. Důchodkyně Marie Prajková z Lanžhota vzpomněla na vystoupení folklorního souboru, který lidem předvedl postupné odstrojování ženského a mužského kroje. „To byl dobrý nápad. Jinak jsem spíš pro tradice. Kdysi jsme měli ve škole hrát Maryšu v riflích. Byla jsem moc ráda, že k tomu nikdy nedošlo. Zdálo se mi, že by se tím kroj zneuctil. Ale nový kalendář s fotkami jsem neviděla, nemůžu tak hodnotit," pokrčila rameny Prajková.

Focení si užil jeden z aktérů Vojtěch Matoušek z Moravské Nové Vsi. „Byla to skvělá zkušenost a jsem velmi rád, že jsem mohl být součástí skvělého projektu," prohlásil.

Křest charitativního kalendáře se uskuteční v sobotu šestadvacátého července při předhodovém zpívání v Moravské Nové Vsi. Kmotrou kalendáře bude herečka a slovenská diplomatka Magda Vášáryová, která se křtu zúčastní společně s manželem hercem Milanem Lasicou. Nebude chybět ani autor fotografií Robert Vano.