Panenky pochází ze sourkomé kolekce manželů Pecháčkových z Muzea hraček Rychnov nad Kněžnou. Lidé na výstavě uvidí mnoho unikátů a rarit, často s velmi zajímavým příběhem. „Velmi půvabné jsou panenky označované jako budoárové. Ty nebyly určeny dětem na hraní, ale sloužily jako luxusní doplněk interiéru ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Šaty budoárových panenek jsou šité z drahých materiálů, hedvábí, brokátu a krajky. Také jejich účesy odpovídají tehdejší dobové módě,“ nastínila majitelka panenky Miroslava Pecháčková.

Vánoční trhy v Brně.
VIDEO: Už to jede! V Brně začaly vánoční trhy, roztočilo se i vyhlídkové kolo

Na výstavě lidé objeví příběh panenky z krejčovské dílny koncentračního tábora i takzvaného Habešánka, Ten vznikl jako součást sbírky ve prospěch obyvatel africké Habeše, dnešní Etiopie, kterou v roce 1934 napadla Mussoliniho Itálie. V Československu v rámci charitativní akce začali lidé vyrábět Habešánky. „Panenky měly jednoduché šaty a obvykle byly vycpány slámou, aby byla jejich výroba levná a výnos z prodeje, určený trpícím Habešanům, co největší. Zakoupení panenky bylo vnímáno jako projev vlastenectví,“ uvedla kurátorka výstavy Veronika Mičolová.

Na výstavě se lidé přenesou do svého dětství. „Výstavu uzavírá kolekce československých panenek společností Hamiro a Gumotex," poznamenala mluvčí Muzea Brněnska, pod které šlapanické muzeum spadá, Lenka Křížová.