Podle předsedy Rady značení Klubu českých turistů Pavla Přílepka se pravidelná obnova značených tras může v některých regionech prodražit. Až o několik set tisíc korun. „Přesná čísla čísla v tuto chvíli ještě nemáme. O takto postižených místech se budeme dozvídat postupně v průběhu jara a léta. Už teď ale máme signály, že tento problém bude ve větším například na Vysočině,“ uvedl Přílepek.

Jeho slova potvrdil předseda Jihomoravské krajské komise značkařů Milan Pernica. „Kůrovcová kalamita je i v Jihomoravském kraji rozsáhlá. Její dopad na značení budeme schopni stanovit až v průběhu roku. S lesníky máme dohodu, že když kácejí poškozený strom, tak ho uříznou nad turistickou značkou. Spíš je problém v tom, že kvůli úbytku stromů přicházíme o plochy, kde lze značky malovat. Náhradní značení je pak nákladnější,“ dodal Pernica.

V současnosti Klub českých turistů u nás zajišťuje značení na třiačtyřiceti tisících kilometrech pěších tras. A na osmatřiceti tisících kilometrů cyklotras. To stojí patnáct milionů ročně. Letos turisté slaví 130 let od značení tras v terénu.

Na jižní Moravě patří mezi místa nejvíce postižená kůrovcovou kalamitou okolí Černé Hory na Blanensku, Chvalatic a Uherčic na Znojemsku a rozsáhlé oblasti na Vyškovsku. Lesníci už začali holé plochy zalesňovat. Lesy České republiky chtějí podle mluvčí Evy Jouklové na jihu Moravy letos vysadit přes sedm milionů sazenic a obnovit téměř tisíc hektarů holin. „Přibližně sedmdesát procent plochy zalesníme listnatými dřevinami. Zbytek pak zaplní jehličnany,“ uvedla Jouklová. Více než třetinu nových stromů budou tvořit duby.