Mezitím už z Blanska a Brna startuje do akce skupina profesionálních hasičů lezců, kteří jim vyráží na pomoc. V pohotovosti jsou také letečtí záchranáři.

Tak nějak by vypadal ostrý zásah v Moravském krasu na Blanensku na tamní lanové dráze poblíž Punkevních jeskyní. V pondělí ho nacvičovali jihomoravští hasiči. Přijela jich zhruba čtyřicítka.

Křtinský chrám má obnovené varhany. Více než čtvrt století starý nástroj prošel volnou historickou rekonstrukcí za bezmála deset milionů korun. Na snímku diecézní organolog Ondřej Múčka z Biskupství brněnského.
VIDEO: Poklad kostela ve Křtinách je zpět, místem zní výjimečné varhany

Několikahodinový výcvik zpočátku komplikoval mráz. Bylo totiž deset stupňů pod nulou. „Hasiči tady evakuaci cestujících nacvičují jednou za rok. Provozovateli lanové dráhy to ukládá zákon, který zároveň stanovuje limit vyproštění osob z obou kabin do dvou hodin od vyhlášení evakuace,“ řekl na místě Deníku Rovnost šéf Lanové dráhy Macocha Radek Hejč.

Dodal, že jednou z nacvičovaných variant záchrany cestujících je také asistence letecké záchranné služby. V extrémně členitém terénu by se v krizové situaci mohli záchranáři k turistům v kabinách lanovky spustit na laně přímo ze vzduchu. Vrtulník ale nakonec v pondělí do krasu neletěl. „Vzhledem k členitému terénu a velkým výškovým rozdílům se musí při ostrém zásahu počítat naprosto se vším. Při evakuaci musí být hasiči připravení u záchrany cestujících také na jejich případnou nevolnost, strach z výšek, zdravotní problémy nebo jiné komplikace,“ dodal Hejč.

Místo dláta startuje motorovku a je v knize rekordů. Práce se dřevem mě fascinuje, říká řezbář ze Senetářova Jan Golis.
VIDEO: Stylový dárek! Řezbář ze Senetářova vyrobil parádní sochu za čtvrt hodiny

V pondělí profesionální hasiči cvičili s pomocí figurantů z vlastních řad klasický postup lezeckou technikou. K nefunkčním kabinkám se spouštěli po tažných lanech lanovky pomocí speciálních kladek, takzvaných koloběžek. Kolegové je jistili lanem.

Odtud pak stejným způsobem transportovali cestující do dolní stanice lanové dráhy. „Na dolní stanici pak byla nachystaná vysokozdvižná plošina, kam hasiči figuranty ve finále spouštěli dolů na laně a ti se pak dostali bezpečně na pevnou zem. Do cvičení se zapojilo asi čtyřicet profesionálních hasičů,“ upřesnil velitel pondělního výcviku Marek Jarůšek.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Lanová dráha Macocha je v provozu od roku 1995. Je dlouhá dvě stě padesát metrů a překonává převýšení sto jednatřicet metrů. Dosud přepravila několik milionů turistů. Ostrý zásah tam hasiči zatím neměli.