Číňané a Pasohlávky? Spojení, z něhož mají u obce vzniknout obří lázně za dvě miliardy korun, je zase 
o něco pevnější. V minulém týdnu jednal v čínské provincii Che-pej o projektu Jiří Škrla, předseda představenstva společnosti Thermal Pasohlávky. Ta vlastní pozemky, na nichž mají lázně vzniknout.

Společnost patří ze dvou třetin Jihomoravskému kraji, z jedné obci Pasohlávky. „Viceguvernérka provincie nám vyjasnila, že do konce června roku 2016 se musí podepsat smlouva," uvedl s tím, že došlo k posunu.

Bližší podrobnosti však prozradit nechtěl. Aktuální dohody mezi oběma stranami se ještě podle něj mohou změnit. „Absolvoval jsem další kolo jednání. Jde o velký projekt. Jednali jsme o zaměření, návratnosti a dalších věcech. U projektu si pořád vyjasňujeme základní parametry," vyjádřil se Škrla.

Číňané chtějí v Pasohlávkách vybudovat největší lázeňské středisko v České republice. Komplex má kombinovat evropské lázeňství s tradičními čínskými metodami.

Teď přijedou Číňané

Jak daleko jednání s investorem dospěla, není zcela jasné. Konkrétní nechtěl být ani hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Přitom už dříve prohlásil, že do září by měly být podmínky spolupráce jasné. „Probíhají intenzivní jednání s čínskou stranou, komentovat budeme až jejich výsledek," vzkázal Hašek stroze. Podle dřívějších plánů měl být lázeňský areál hotový do konce roku 2018.

Do podepsání smlouvy s čínskou stranou ještě zbývá hodně práce a ani poté se nezačne ihned stavět. „Nejdříve s nimi musíme dohodnout financování, rozsah, koncept, pak se podepíše smlouva a potom by se teprve začal vypracovávat projekt," popsal Škrla.

Jednání o vybudování nových lázní v Pasohlávkách budou v nadcházejících týdnech pokračovat na českém území. Zástupci čínských investorů by měli zavítat na další schůzku příští pátek. Následující setkání je naplánované na desátý listopad. „Budeme postupně dolaďovat formu spolupráce, abychom podepsali smlouvu a mohl vzniknout projekt," udal Škrla. O nových informacích bude informovat ve středu představenstvo a dozorčí radu pasohláveckého Thermalu.

Mezi obyvateli turisty hojně navštěvované obce lze slyšet kladné ohlasy. Zejména pak v souvislosti s možným nárůstem pracovních míst. „Pokud u nás opravdu vyrostou, bude to určitě zajímavé. Oživí se tím celá obec a spousta lidí získá zaměstnání. Zajímavé to může být i pro podnikatele, kteří tady působí," reagovala před nedávnem například Markéta Růžičková.

MICHAL HRABAL