Krumlov nabídne pozemky k bydlení na dvou místech. „V Polánce prodáváme dvanáct parcel. Na pondělní schůzi zastupitelstva dostal finanční výbor za úkol, aby navrhl, jak připravit k prodeji parcely v lokalitě Novosady, kde by mohlo vyrůst kolem padesáti rodinných domů," sdělil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Jednou z možností, kterou výbor nyní posoudí, je určitá forma předprodeje. „Ta by mohla začít snad na podzim. Stanovili bychom zálohu s tím, že konečnou cenu parcely určí náklady na sítě. K jejich výstavbě během letoška necháme zpracovat projekt pro stavební povolení," dodal starosta.

Sítě bude město budovat i letos. „Půjde o lokalitu Na Kačence, kde vzniká průmyslová zóna. Sítě tam přivést musíme, současně tam potřebujeme postavit také chodník," podotkl starosta. Městskou kasu vyjde investice na celkem šest milionů korun.

V Hrušovanech nad Jevišovkou už mají většinu chystaných parcel ve dvou nabízených lokalitách prodaných. „Je jich celkem šestadvacet, volné jsou nyní čtyři. Z toho v lokalitě Sklepní zbývá k prodeji jediný zbývající pozemek," uvedl starosta Miroslav Miloš.

Radnice nyní dokončuje úřední přípravy ke stavbě sítí. „Čekáme na nutná povolení a výběrová řízení. Do lokality Sklepní budeme investovat čtrnáct milionů, do lokality Lesní kolem pěti," vypočítal starosta.

Podle realitního odborníka Kamila Dřevojana je pro přípravu parcel vhodná doba. „O kvalitní parcely bude zájem, nahrávají tomu ostatně i nízké úrokové míry u hypoték a obecně růst ekonomiky. V Krumlově, a myslím, že i Hrušovanech, po kvalitních parcelách poptávka bude. A lokalita Novosady, kterou chystá Krumlov, je v dobré poloze a zajímavá," hodnotil Dřevojan.

Vleklé pokusy prodat pozemky za kulturním domem v Oblekovicích uzavřeli v prosinci také znojemští zastupitelé. Rozhodli se prodat městský díl pozemků firmě, která vlastní zbytek lokality. „Město se využitím těchto pozemků zabývá asi deset let. Na stole už byla i varianta, že je město zainvestuje a rozdělí na parcely, které pak prodá. Ovšem náklady na investice jsou vysoké a firma, která vlastní zbývající třetinu areálu, požádala o koupi městského dílu, aby mohla lokalitu připravit a začít stavět," připomněla zastupitelům vedoucí strategického odboru Alena Kolmanová.

Pochybnost nad zvolenou formou prodeje vyjádřil zastupitel Jiří Peroutka. „Přijde mi pro město poměrně nevýhodné zbavovat se sedmadvaceti tisíc metrů pozemků za nižší než odhadní cenu," uvažoval Peroutka.

Starosta Vlastimil Gabrhel poukázal, že město za pozemky dostane přes devět milionů. „Nyní je to o dva a půl milionu vyšší částka. Je to cena dosažená na trhu, nabídky mohl podat kdokoli, nedávali jsme žádná omezení," tvrdil Gabrhel.