Předloni se v České republice vzalo nejvíc lidí za posledních deset let. Sliby jich odříkalo přes dvaapadesát tisíc. Na jižní Moravě to bylo přes šest tisíc párů. „Od devadesátých let se počet sňatků propadal, minima dosáhly v roce 2013. Více párů žilo nesezdaných nebo svatbu odkládalo do vyššího věku. Nyní sňatky zase přicházejí do módy,“ vysvětlil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Téměř tři tisíce Čechů přitom řeklo své ano cizince a skoro dva tisíce žen spojilo život s milencem ze zahraničí. Nejvíce sňatků bylo mezi Čechy a Slováky. Muži si ale často vybírali i nevěstu z Ukrajiny a Ruska. Ženy si zase nejvíce braly Němce, Brity nebo Francouze.
Smíšené svatby stále častěji organizuje brněnská svatební agentura Svatby na úrovni. „Mají složitější administrativu. Je třeba vyřídit dokumenty na ambasádě, přeložit je i najít tlumočníka na obřad. Páry se na nás proto obracejí, abychom jim pomohli. Nejčastěji jde o česko-ruské nebo česko-slovenské páry,“ vysvětlila za agenturu Monique Pilařová.

Svatby v kraji
• Na jižní Moravě se v roce 2017 vzalo přes šest tisíc párů. Nejvíc sňatků uzavřeli milenci v Brně, víc než 2000.
• Na Vyškovsku jich pak bylo přes 460.
• Největší míru sňatečnosti měli ve Znojmě, a to 5,4 obyvatele na tisíc lidí. Na Vyškovsku to bylo 5,1 sňatků.
• Muži nejvíc volí manželky z Ukrajiny či Ruska, ženy vybírají v Německu a Británii.

Podobné problémy před svatbou řeší i Arina Starostina z Běloruska, která žije v Brně už deset let. Se svým českým snoubencem se budou brát v červnu. „Museli jsme zaplatit poplatek za to, že jsem cizinka. Dokumenty jsem vyřizovala v Praze na velvyslanectví a týden před svatbou zamířím na cizineckou policii. Všechno stojí tisíce korun,“ řekla.

Podle Pilařové chtějí smíšené páry na svatbě kombinovat zvyky obou rodin. „Často připravujeme dvojjazyčné minislovníčky na hostinu nebo dárky pro hosty. Na česko-britskou svatbu jsme třeba zajistili černý čaj pro české hosty a slivovici pro Brity. Italové pak často hrají lokální svatební hry, u Rusů vystupují hosté se svými scénkami,“ popsala.

Dle Starostiny je plánování české svatby jiné než v Bělorusku. „V Bělorusku se klade důraz na to, aby si okamžik užili novomanželé,“ míní.