Nabídku na odkoupení lesa našel doma v poštovní schránce dvakrát. Starosta brněnské městské části Žebětín Vít Beran ji pokaždé hodil do koše. Věděl, proč to dělá.

Podle něj se na brněnské lesy zaměřili spekulanti. „Firmy vykoupí od soukromého vlastníka lesní pozemek, ten pak vykácí až na holinu a potom ho převedou na jinou společnost. Může se stát, že porost tam už nikdo neobnoví, protože nový majitel se dostane do platební neschopnosti," upozornil starosta na současné praktiky v mezích zákona.

Policisté jsou na takový postup krátcí. „O trestný čin nejde," potvrdila policejní mluvčí Petra Ledabylová.

finta spekulantů
- Těžařská firma si vytipuje vlastníka lesa, který od něj odkoupí a vytěží až na holinu.
- Pozemek pak prodá před vypršením dvouleté zákonné lhůty pro zalesnění, tím se zbaví odpovědnosti za obnovu lesa.
- Povinnost zalesňovat se přenáší na nového vlastníka, často však jde o takzvaného bílého koně, který skončí v exekuci.

Podle Berana je teď připravených k vykácení dalších osm hektarů lesa na okraji Žebětína směrem k Popůvkám. „Před několika měsíci zase padly k zemi zdravé duby nad Ríšovou ulicí," přiblížil žebětínský starosta.

Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára sdělil, že spekulanti se často zaměřují i na Líšeň, Ořešín, Mokrou Horu či Jehnice. „Odborný popis stavu lesů je nyní zveřejněný na internetu a různé firmy si podle něj tipují konkrétní pozemky, kde je možné okamžitě těžit stromy," uvedl Žára.

Majitelé mnohdy vzniklé holiny do dvou let od těžby nezalesní, přestože to ukládá lesní zákon. „Většinou je ale vše legální, i když někdy jdou k zemi porosty už ve věku osmdesáti let. Je věc majitele, že těží nedozrálé dřevo. Vlastní prodej lesních pozemků komukoli nelze zakázat," podotkl krajský radní Jaroslav Parolek, který má na kraji na starosti životní prostředí.

Honba za ziskem

Odborný lesní hospodář Radek Musil se setkal s různými spekulanty. „Firma, která chce hospodařit s čistými úmysly, les nevykácí za jediný rok," upozornil.

Dobrý byznys je podle něj hlavně smrkové dřevo. „Kdo chce jít pouze cestou zisku a zbohatnutí, vyrube najednou i celý krásný bukový les. A potom, aby uspokojil lesní hospodáře a úředníky, místo něj vysadí smrky. Jejich sazenice jsou nejlevnější a stromy rychle rostou," zmínil Musil s tím, že takový způsob změní druhovou skladbu lesa. Nepůvodní dřeviny přináší i hrozbu v podobě kůrovce.

Podle lesního hospodáře Musila zneužívají firmy neznalost majitelů, kteří les třeba zdědili, a nevědí, co si s ním počít. Lákají je na rychle vydělané peníze. „Hektar kvalitního mýtního smrkového porostu staršího osmdesáti let se prodává zhruba za dvě stě tisíc korun," spočítal Musil.

Převedení pozemku na bílého koně

Česká inspekce životního prostředí letos řešila v kraji dva případy spekulativních nákupů soukromých lesních pozemků, tři další prověřuje. „Problém je přenesení odpovědnosti za obnovu lesa na nového vlastníka, často takzvaného bílého koně, před vypršením zákonné lhůty pro zalesnění," shrnula mluvčí státního úřadu Jana Jandová.

Za ohrožení životního prostředí může Česká inspekce životního prostředí uložit pokutu až do výše pěti milionů korun. Pokud je vše v souladu ze zákonem o lesích, není v pravomoci státní správy lesů zabránit těžbě.

Starosta Žebětína Beran se obává, aby kolem městské části nakonec nezůstaly samé holiny nebo pouze náletové dřeviny a keře. „Apeloval jsem už na majitele pozemků, aby se snažili uchovat lesy i pro naše potomky," uzavřel Beran.