Gigantického sumce se mu podařilo chytit na umělou nástrahu na přívlač. Na malém rybníce na Břeclavsku, kde chytá odmala. „Než jsem stihl zaseknout, sumec na druhé straně se do toho opřel tak, že mi to málem vyrazilo prut z ruky. Měl sílu jako motorový člun,“ líčí dramatický lov mladý rybář.

Najednou se sumec přestal hýbat. „Pomaličku jsem zabral a ryba se ke mně začala přibližovat. Rozsvítil jsem baterku. Myslel jsem, že jsem vytáhl kládu. Ale byla to dlouhá ocasní ploutev. Uviděl jsem jeho monstrózní hlavu s otevřenou tlamou,“ popisuje finále souboje rybář.

Dvaadvacetiletý Tomáš Rozsypal z Adamova na Blanensku chytil gigantického sumce.Zdroj: Archiv Tomáše RozsypalaNa pomoc si zavolal svého strýce. Ten sumce chytil za spodní čelist. Ryba mu odpověděla krvavým polibkem, když mu ruku do tlamy sevřela. „Bylo to jako cvaknutí ocelového drapáku. Strýc zanadával, ale nepustil ho,“ chválí Rozsypal.

Pomalu vodního dravce dovlekli ke břehu. „Tam jsme se na rybu dívali, objímali se a klepali si na ramena,“ popsal situaci rybář.

Že dá trofejní rybě svobodu, věděl hned. „Zabít ji by bylo jako porazit památný strom,“ přirovnává.

Rozsypal je rybařinou odkojený. Jeho otec i strýc jsou uznávanými sportovními rybáři. „Na otci jsem viděl pohled plný hrdosti. Řekl, že jsem ho přechytal na hodně dlouhou dobu dopředu,“ usmívá se student provozně ekonomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity.

ADÉLA FORMÁNKOVÁ