Správa oblasti udělila několika sdružením výjimku pro jejich aktivity, ty se na oplátku zavázaly k tomu, že budou pečovat o okolí. „Je to důkazem, že původně protichůdné zájmy mohou najít společnou cestu. Paraglidisté se pravidelně účastní brigád a pomáhají s péčí o okolí. Podobně to mají i členové Českého horolezeckého svazu, kteří udržují okolí skal,“ sdělil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Podle něj se jedná o několik let trvající spolupráci, se kterou jsou velmi spokojeni. Vedení se nebrání ani součinnosti s dalšími organizacemi.

I paraglidisté z PG Pálava si spolupráci chválí. „Pálava je z hlediska létání fenomén. Je to jedno z mála míst, kde se dá startovat přímo ze země. Možnosti působit na Pálavě si vážíme,“ řekl paraglidista Tomáš Soudek.

O okolí Děvína a Stolové hory se pravidelně starají. „Sekáme porost. Děláme také brigády na základě požadavků správy oblasti. Pak průběžně sbíráme odpadky a jiné věci, které do přírody nepatří,“ sdělil správce terénu ze sdružení GP Pálava Igor Jakš.

Záměrné zásahy do přírody jsou v některých případech podle odborníků vhodné. „Například vznikly i tankové brigády, kdy se určitá oblast záměrně naruší vojenskými vozy. Říká se tomu paradoxní ochrana přírody,“ informoval ekolog Vilém Jurek.

DOMINIKA SVOBODOVÁ