Tentokrát se musí vydat do Galerie Vlněna v ulici Dornych. „Výstava začne prvního srpna a potrvá tři měsíce," vysvětlil Martin Zvoníček z agentury Blue Gekko, která se podílí na propagaci výstavy.

Všechny exponáty jsou ze skutečných lidských těl. „Neexistuje nic autentičtějšího. Žádný umělý model orgánu není přesnější," upozornil Roy Glover, šéf lékařského týmu, který se podílel na tvorbě exponátů.

Výstava zabere devět rozlehlých sálů. „Lidé uvidí například celotělové ukázky sportovců, které vysvětlují funkčnost pohybového aparátu, nebo podrobný exponát nervové soustavy. Vše doplní obrazovky s 3D vizualizacemi. Ty vysvětlí zajímavosti a detaily daného exponátu," popsal Zvoníček.

Na místě budou i medici, kteří odpoví na otázky. Vstupné bude tři sta padesát korun.

Instalace výstavy potrvá dva týdny. „Provádí ji tým amerických odborníků. Důležitá je manipulace a ochrana. Proto se exponáty převáží ve speciálních boxech. Při výstavě hraje roli vlhkost vzduchu nebo teplota, která musí být mezi dvaceti a osmadvaceti stupni," řekla Lucie Nouzová ze společnosti JVS Group, která organizaci v České republice zajišťuje.

Identitu a původ těl chrání lékařské tajemství. „Úprava exponátů někdy trvá i přes tři roky. Vše je pod dohledem amerických vlastníků výstavy, kteří nám k právům poskytli i certifikát o naprosté legálnosti exponátů," dodala Nouzová.

Výstava má příznivce i odpůrce. Proti je například římskokatolický farář Martin Bejček z Letonic u Vyškova. „Myslím si, že to není etické. Pokud by to bylo jen pro studijní účely pro uzavřenou společnost, tak to pochopím, ale s takovým vystavováním těl nesouhlasím," sdělil.

Výstava přitom není omezená věkem. „Podle zkušeností z minulých let s tím děti problém nemají, nebojí se. Není to totiž ukázka smrti ani ničeho hrozivého, ale reálného lidského organismu prezentovaného tou nejcitlivější možnou formou," sdělil Zvoníček. Podle něj je výstava určená všem návštěvníkům, včetně mediků a zdravotních sester.

„Studentům medicíny mnohem lépe poslouží pitevna než tato výstava. Jako atrakce je to zajímavé, ale pro mediky je lepší jiná cesta, jak poznávat lidské tělo. Výstavu ale neodsuzuji. Mám k ní spíš neutrální postoj," poznamenal ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček.

Například Brňanka Lucie Marešová ale považuje nápad vystavit lidská těla za skvělý. „Kdyby moje tělo mělo v budoucnu posloužit pro vědu nebo pro podobný projekt, budu ráda, že můžu být tímto užitečná. Spíš mě děsí představa, že po smrti skončím pod zemí a budou mě ožírat červi," tvrdí Lucie Marešová.