Expozice byla v původních prostorách uzavřená od začátku předloňského roku. „Zjistilo se, že klimatické podmínky prostor nejsou ideální a bylo zapotřebí najít nové, které by vyhovovaly uložení vzácných dřevěných skříní z poloviny osmnáctého století. Barokní lékárnu čekal rozsáhlý restaurátorský zásah a následovalo náročné stěhování,“ vysvětlil situaci ředitel muzea Zbyněk Šolc.

Nyní se ale dveře jedné z mála dochovaných lékáren z osmnáctého století znovu otevírají. „Muzeum jí vyhradilo důstojný a klimaticky odpovídající prostor při stálé expozici Brno na Špilberku,“ doplnil Šolc.

Barokní lékárna je pojmenování pro soubor lékárenského mobiliáře a vybavení původně z kláštera řádu svaté Alžběty na Červeném kopci na Starém Brně z doby jeho založení v polovině osmnáctého století. „Hlavním posláním řádu byla péče o nemocné a potřebné, a především ženy. Peněžní dary pomohly nastartovat stavbu nového konventu a otevřela se i klášterní lékárna. Tu měla vždy na starost jedna ze sester s patřičným vzděláním a zkušenostmi. Ostatní ji pomáhaly,“ přiblížil kurátor Tomáš Koch.

Dozví se více o nejzajímavějších preparátech

Kromě pohledu na dřevěný mobiliář a pestrou řadu lékárenských nádob – stojatek, nabízí muzeum v expozici také speciální interaktivní program a kreativní prohlídky, díky kterým se návštěvník dozví více o těch nejzajímavějších preparátech a substancích, které alžbětinky používaly k léčení.

Návštěvníci náhlednou pod pokličku tajů tehdejšího lékárenství. Po rozluštění nápisů na lékárenských stojatkách – prášek z mumie, jelení jazyk, roh jednorožce, račí očka – se budou cítit jako ve škole čar a kouzel,“ popsala vedoucí oddělení muzejní pedagogiky Markéta Brhlíková.

Muzeum si vzpomnělo i na slavného brněnského rodáka Johana Georga Kamela, který na Filipínách založil první lékárnu otevřenou všem. Část expozice je věnovaná právě jemu.