„Nejsem včelař, ale moc se mi to líbí. Máme v nedalekém Vavřinci chalupu, a tak jsme se přišli podívat. Med si kupujeme od souseda včelaře a zajímalo mě, jak se vlastně dělá. Dozvěděl jsem se tady spoustu úžasných věcí. Jak dlouho žije včela? Věděl jste to? Já ne. Expozice je zajímavě udělaná a pro návštěvníky atraktivní," usmíval se jeden ze sobotních návštěvníků veselického muzea Sebastian Belz.

Historické úly

Na historické úly, medomety a další včelařské pomůcky se první den přišly podívat asi tři stovky turistů. Vystavené exponáty doplnily také informační panely o historii včelařství a promítání videa. „Mně se ten nápad moc líbí. Myslím, že to sem přitáhne spoustu turistů, kteří do Veselice jezdí hlavně na rozhlednu. Návštěva muzea bude podle mě zajímavá i pro školy. Dnešní děti toho o přírodě už kolikrát moc neví. Med znají jen ze sklenic, ale všechny ty věci kolem něj už asi moc ne," řekla další z příchozích Eliška, která do Veselice dorazila z nedalekého Suchdola.

Muzeum v sále kulturního domu provozuje sdružení Včela lidem. „Včelařit jsme s tátou začali před několika lety. Chtěli jsme lidem ukázat úly a trošku přiblížit, co to vlastně včelaření je. To byl prvotní impuls, ze kterého se pak vyklubal nápad s muzeem. Jenže nám chyběly prostory. Domluvili jsme se proto s vedením obce, že bychom mohli využívat sál v kulturním domě. Založili jsme sdružení a na novou expozici se nám podařilo získat dotace," řekl předseda sdružení třiadvacetiletý student Martin Švancara z Veselice.

Většinu historických exponátů Veselickým darovali včelaři z blízkého okolí. Část nakoupili. „Muzeum samozřejmě chceme postupně vylepšovat. Přemýšlíme o pravidelných akcích. Něco na způsob medobraní, kde by si lidé na vlastní kůži vyzkoušeli práci včelaře. Samozřejmě se nabízí i prostor oslovit školy a školky, pro které by návštěva muzea byla určitě zajímavá. Uvažujeme i o nějaké stezce, která by propojila veselickou rozhlednu, muzeum, Novodvorskou alej, zříceninu hradu Blansek a cestu přes žleb do Moravského krasu, " poznamenal Švancara.

Půl milionu

Stálá expozice přišla zhruba na půl milionu korun. Autorkou návrhu expozice je Iva Machová z Vavřince. Většinu nákladů pokryly dotace z evropských fondů. Otevřeno bude v turistické sezoně. Veselice tak má po rozhledně Podvrší další turistickou atrakci. „Na rozhlednu přijdou každý rok tisíce lidí. Muzeum je další zajímavost, kterou jim můžeme nabídnout a výlet jim zatraktivnit. Do kulturního domu jsme se rozhodli soustředit místní spolky a jejich činnost. Máme tady i informační centrum pro turisty. Sál je opravený, ale celoročně bychom ho těžko využívali. Stálá expozice je tak ideální řešení," řekl Miloslav Novotný, starosta Vavřince, jehož je Veselice místní částí.