Stejnou munici, odloženou na lesní cestě poblíž vedlejších Sivic, objevil řidič osobního automobilu. „Jen velkou náhodou na nenápadný předmět nenajel. Pokud by se tak stalo, tak podle pyrotechniků mohlo reálně dojít k jeho aktivaci. Stejně tak mohlo dojít k výbuchu v Mokré-Horákově. Munici totiž našel obecní zaměstnanec při sečení trávy,“ doplnil mluvčí.

Připomeňte si, jak v minulosti vypadala práce pyrotechniků například v Bořím lese na jižní Moravě:

Zdroj: Youtube

Svým jednáním se neznámý pachatel dopustil obecného ohrožení z nedbalosti. S blížícími se jarními dny se přitom objevuje více případů nebezpečných nálezů nevybuchlé munice nebo střeliva.

Přestože většina pochází z období druhé světové války a je již zkorodovaná, policisté varují, že často bývá naprosto funkční a stále může způsobit velké škody na životě a zdraví.

„V některých případech dokonce není možné munici ani převážet k likvidaci na bezpečné místo a pyrotechnici ji musí z důvodu její nestability odpálit na místě. Pokud naleznete podezřelý předmět, který připomíná munici, v žádném případě s ním nemanipulujte a neprodleně kontaktujte linku 158,“ radil Malášek.

Policisté nález v takové situaci prověří, místo zabezpečí proti pohybu lidí a přivolají pyrotechnika, který rozhodne o způsobu bezpečné likvidace.

Stolařská dílna hořela v neděli ráno ve Slavkově u Brna. Hasiči požár likvidovali několika vodními proudy.
VIDEO: Podívejte, jak hasiči potlačili požár ve Slavkově. Plameny šlehaly z oken

V minulosti se policisté setkali i s případy, kdy lidé své nálezy vezli autem nebo dokonce hromadnou dopravou a v tašce je přinesli přímo na služebnu, aby nález ohlásili. „K neštěstí jen shodou náhod nedošlo, přesto však důrazně varujeme před jakoukoliv manipulací s podezřelými předměty,“ dodal Malášek.

Jak se zachovat v případě nálezu munice?

  • Nesahat na ni, nikam ji nepřemisťovat, ani nevozit na policii.
  • Zavolat policii a řídit se jejími pokyny. I k tomu slouží tísňová linka 158.
  • O jaký typ munice se jedná a zda by mohla být aktivní, rozhodne až pyrotechnik.