Teplota totiž klesla pod bod mrazu, vzpomínkovou bitvu navíc doprovází husté sněžení. Ti připravenější mají na hlavě kapuce a ruce si hřejí v kapsách.

Organizátoři tentokrát představují lidem moment, který se udál před dvě stě osmnácti lety. Mohutným spojeneckým kolonám pod generálem Buxhöwdenem útočícím proti tenké linii francouzské obrany na Zlatém potoce se  zjeví v zádech jednotky čtvrtého sboru maršála Soulta sestupující z nedlouho předtím dobytého Prateckého kopce. „Na bojišti se objevuje více než tisícovka vojáků, patnáct děl a několik desítek koní," vyčísluje komentátor akce Jiří Kučera.

Na bundách diváků se drží pokrývka sněhu. „Už mi začínají mrznout nohy," ozývá se po čase mladý muž a začíná přešlapovat, aby se zahřál. Rekonstrukce bitvy trvá více než hodinu.

Otevření kluziště na Moravském náměstí v Brně.
Brněnské moře na Moraváku vystřídalo kluziště. Podívejte se na první bruslení

V úvodu bitvy rakouské a ruské jednotky pochodují v kolonách proti menší části francouzské pěchoty, rozmístěné v linii rozptýlených střelců, kterou svým postupem a výraznou převahou donutí ke spěšnému ústupu. V momentě tohoto dílčího vítězství se za nimi na horizontu objeví Soultovi vojáci. Spojenecký velitel musí na nečekaný zvrat rychle reagovat, a to otočením své fronty o sto osmdesát stupňů čelem k nepříteli. Tento manévr přikrývá spěšný zásah spojenecké kavalerie napříč bojištěm proti francouzskému jezdectvu.

Zdroj: Youtube

Spojenci poté přejdou do protiútoku a po celé délce bitevního pole začíná intenzivní boj doprovázený salvami dělostřelectva. „Na bojišti se stále častěji objevuje také kouř ze střeleného prachu a hodně znesnadňuje orientaci," přibližuje komentátor Kučera.

Zhruba v polovině bitevní ukázky se pokouší francouzskou linii prorazit smělým útokem jedna ze spojeneckých kolon, která sice zaznamená počáteční úspěch, ale pohybem vpřed obnaží své boky, čehož využije francouzské dělostřelectvo i jezdectvo. „Jezdectvo," povzbuzují někteří diváci vojáky na bojišti. Bitvu postupně doprovází hudba typická pro všechny zúčastněné strany. Tedy pro Francouze, Rakušany i Rusy.

Francouzští vojáci postupně získávají navrch a s intenzivním využitím dělostřelectva začínají tísnit izolovaná křídla spojenců. Jejich odpor rychle slábne až se nakonec mění ve všeobecný ústup a francouzské prapory opanovávají celý prostor bojiště.

Na Moravském náměstí v Brně září vánoční strom i vyhlídkové kolo. Podívejte se
VIDEO: Vánočně zářící Moravské náměstí v Brně. Prohlédněte si strom a velké kolo

Napoleona opět představuje americký herec Mark Schneider, který v této roli vystupuje pravidelně od roku 2005. „Je nejlepším představitelem Napoleona minimálně od slavného Bondarčukova filmu Waterloo z roku 1970. Mark se této postavě věnuje opravdu s velkým zápalem," tvrdí komentátor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční strom na náměstí Svobody rozzářily tisíce světýlek

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov