I přestože nejde o kulaté výročí, na bitevním poli se utká asi tisícovka vojáků, což je více než obvykle. „Zobrazujeme vlastně fragment historické bitvy, abychom ukázali, že to jde dělat i bez ztrát na životě," zmínil organizátor Miroslav Jandora. Do skutečné bitvy se zapojilo přes sto šedesát tisíc vojáků.

Ti se kromě nepřítele potýkali také s nepřízní počasí. „Párkrát jsme už pořádali rekonstrukci bitvy v téměř autentických podmínkách," dodal Jandora.

Diváků dorazí zřejmě kolem devíti tisíc. Meteorologové jim zatím předpovídají dobré počasí. „Bude skoro jasno až polojasno, denní teploty budou maximálně tři stupně," sdělil Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Auta by měli návštěvníci raději nechat doma. Na parkoviště, vzdálené pouze sto metrů od dějiště bitvy, je dopraví posílené autobusy. A to linky 702 z Brna a 601 ze Slavkova u Brna. Vstupné na akci je zdarma kromě míst na tribunách. Vstupenky jsou dostupné na stránkách www. auster-litz.org.

Sluneční adventní mikulášský jarmark

sobota, od 10.00 do 17.00

Divadlo, ochutnávky čajů a dárky od Mikuláše. Čejkovická čajová společnost Sonnentor připravila pro děti i dospělé mikulášský program na celou sobotu. „Po celou dobu jarmarku budeme provádět návštěvníky po výrobě a v pekle, děti potkají Mikuláše, anděly a čerty. Jsou připravené ochutnávky zdarma, jarmark nabídne tradiční výrobky," řekla mluvčí Sonnentoru Kamila Šťastná. Součástí programu jsou i divadelní vystoupení, děti si mohou nechat pomalovat obličej a vyzkoušet si výrobu vlastnoručně ilustrovaného čaje a krmítek pro ptáky. Čeká je i mikulášská nadílka.

Kde: Čejkovice, areál Sonnentoru

Za kolik: zdarma

Mikulášský košt mladých vín

pátek

Pátý ročník přehlídky mladých vín znojemské vinařské podoblasti nabídne dnes Sdružení znojemských vinařů v mázhauzu Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Nabídneme dvě desítky mladých vín z produkce vybraných vinařství naší podoblasti. Jde o průřez letošní sestavou mladých vín tentokrát se zvláštním důrazem na vína z Nového Šaldorfa. Každý rok se totiž zaměřujeme na některou z částí znojemské vinařské podoblasti. Vína představíme formou řízené degustace," informoval předseda Sdružení znojemských vinařů Jaromír Čepička.

Kde: Dům umění, náměstí TGM, Znojmo

Za kolik: 100 Kč

Kulíškárny

sobota od 16.00

Jak vypadá cesta do pekla? To zítra odpoledne zjistí návštěvníci vyškovského zooparku. Kromě stálých obyvatel totiž bude netradičně hostit i rozpustilé čerty. „Děti si spolu s nimi projdou právě cestu do pekla. Při tom budu plnit různé čertovské úkoly a setkají se i s Luciferem. Z pekla se ale následně dostanou i do nebe, kde už na ně bude čekat Mikuláš s anděly," nastínil za zoopark Pavel Klvač. Kromě toho bude součástí akce i Létající bazar, který na Hanáckém statku uspořádá Centrum Ulita. Na něm si lidé můžou nakoupit třeba vánoční dárky. K mání budou knihy, hračky, ale i cukroví. Kromě toho jsou součástí akce i řemeslné dílničky a vystoupení kapely Maggots.

Kde: zoopark Vyškov

Za kolik: 60 Kč dospělí, 40 Kč děti

Čertovská Krampus párty

neděle od 16.00

Strašidelní čerti zvaní krampusové v neděli odpoledne vystraší kolemjdoucí na hlavním boskovickém náměstí. Skupina osmi kamarádů tam pořádá Čertovskou Krampus párty pro nebojácné děti i dospělé s kulturním programem. „Na pódiu vystoupí hudební skupina Karlovy hračky a žáci Základní umělecké školy Letovice. Příchozí uvidí také taneční vystoupení v podání Tancini klubu Boskovice," uvedl za organizátory Pavel Stara. Pak vůz tažený koňmi přiveze deset strašidelných čertů, kteří mají pro děti nachystanou nadílku. „Ty nejmenší nebo bojácné děti samozřejmě strašit nebudeme," ujistil Stara. Součástí akce bude i ohnivá show, nebude chybět občerstvení. Zájemci se s čerty mohou vyfotit.

Kde: Masarykovo náměstí Boskovice

Za kolik: zdarma

Víno z blízka

sobota od 10.30 do 17.00, neděle od 11.00 do 16.00

Červené či bílé pro laiky, mnoho rozličných odrůd pro ty znalé. Víno budou lidé ochutnávat v neděli v átriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. „Na jeden den se promění na moderní tržnici s vínem," popsala Petra Weberová z Nadace partnerství, jež událost pořádá. Ke vstupu lze použít vstupenky z Mikulášské sobotní degustace, která zájemce o den dříve provede po brněnských restauracích a vinárnách s tím nejlepším vínem. Návštěvníci se v podnicích prokazují řádně označenou vinnou sklenicí, kterou obdrží od pořadatelů na registračním místě v átriu fakulty. Samostatná vstupenka pouze na nedělní trh s vínem obsahuje kupón v hodnotě 100 Kč na nákup vína a 10 degustačních žetonů.

Kde: Fakulta sociálních studií Masarykova univerzita, Joštova, Brno

Za kolik: 100 korun

Další tipy z Blanenska

KNIŽNÍ JARMARK
Kdy: sobota od 8.00 do 16.30
Kde: sál kulturního domu Jedovnice
Za kolik: vstup zdarma
Největší tahák: burza knih, časopisů, hudebnin, ukázky řemesel, ochutnávka výrobků z Moravského krasu

BENEFIČNÍ KONCERT V JESKYNI
Kdy: sobota od 16.00
Kde: Punkevní jeskyně
Za kolik: 150 Kč
Největší tahák: vystoupení kytaristy Miloše Pernici, prohlídka jeskyně, dna Macochy, výtěžek použiijí na podporu mobilního hospice

Další tipy z Brna

BETLÉMY V LETOHRÁDKU
Kdy: sobota, od 10.00
Kde: Letohrádek Mitrovských, Brno
Za kolik: dospělí 90 korun
Největší tahák: osmdesát exponátů betlémů z různých období od devatenáctého století po současnost bude v letohrádku do 8. ledna

ZOO NA NÁMĚSTÍ
Kdy: sobota od 15.30
Kde: náměstí Svobody, Brno
Za kolik: zdarma
Největší tahák: od sobotního odpoledne budou v zoo koutku u tradičního betléma k vidění ovce a kamerunské kozy, které jinak bydlí v brněnské zoo

Další tipy z Břeclavska

VÁNOČNÍ KONCERT
Kdy: sobota od 17.00
Kde: sokolovna, Kobylí
Za kolik: 150 korun
Největší tahák: na koncertě vystoupí nejdříve kapela V hnízdě rej a po ní zahraje od 18.00 hodin Tomáš Kočko & orchestr, občerstvení je zajištěné

VÝSTAVA EGYPT DAR NILU
Kdy: neděle od 15.00
Kde: Muzeum pod vodárnou, Břeclav
Za kolik: vstup zdarma
Největší tahák: k vidění budou různé druhy plastik, busty panovníků či sochy vládců a bohů, výstava potrvá do konce ledna

Další tipy z Hodonínska

8. DEBRUJÁRSKÉ VÁNOČNÍ DÍLNY
Kdy: sobota, od 9.00 do 15.00
Kde: ŽŠ J. A. Komenského, Kyjov
Za kolik: zdarma
Největší tahák: možnost vyzkoušet si debrujárské pokusy, výroba ozdob

ADVENTNÍ KONCERT PRO PETŘÍKA
Kdy: sobota, od 16.30
Kde: Sokolovna, Moravská Nová ves
Za kolik: dobrovolné
Největší tahák: vystoupení ženských a mužských sborů, ochutnávka vánočního cukroví

Další tipy z Vyškovska

SETKÁNÍ S TANCEM A KERAMICKOU TVORBOU
Kdy: neděle od 9.00
Kde: Pinocchio Dědice
Za kolik: vstupné 250 Kč dospělí, 150 Kč děti
Největší tahák: setkání pro maminky a děti, které rády tančí, cvičí jógu a modelují – součástí je keramická dílna

ADVENTNÍ PODVEČER S HUDBOU
Kdy: neděle od 16.00
Kde: Svět klavírů, Žižkova 13, Vyškov
Za kolik: vstupné dobrovolné
Největší tahák: zazní skladby v podání učitelů a žáků ZUŠ Vyškov

Další tipy ze Znojemska

JEŽÍŠKŮV GARAGE DESIGN
Kdy: pátek, sobota
Kde: Znojemská Beseda
Za kolik: zdarma
Největší tahák: tradiční předvánoční přehlídka autorské tvorby návrhářů různých oborů spojená s příležitostí zapsat se do registru dárců kostní dřeně

POHÁDKOVÉ VÁNOCE V MORAVSKÉM KRUMLOVĚ
Kdy: sobota
Kde: Masarykovo náměstí
Za kolik: zdarma
Největší tahák: celodenní program s řemeslným jarmarkem, v kulturním programu zazpívá Petra Janů a Jožka Šmukař