K půl desáté večer zasahovali hasiči u devatenácti událostí. Často museli zprůjezdnit silnice, voda je totiž zaplavila, nebo přes ně ležely popadané stromy. „Vodu jsme čerpali na deseti místech a stromy odstraňovali na devíti,“ sdělili jihomoravští hasiči na síti X ve čtvrtek večer.

Plné ruce měli napříč krajem, zasahovali v Brně a na Brněnsku, kde si vyžádaly okolnosti jejich pomoc nejčastěji. Spadlé stromy nebo nutnost odčerpat vodu ale řešili například i v Adamově na Blanensku, na několika místech na Břeclavsku, také ve Valtrovicích a Břežanech na Znojemsku a ve Vyškově. S odklízením následků dešťů pokračovali na několika místech kraje také v pátek ráno.

Na Nových Mlýnech na Břeclavsku navíc pomáhali hasiči kolem půl osmé večer se záchranou topícího se člověka. „Jednalo se o muže středního věku, který byl podchlazený. Poskytli jsme mu tepelný komfort a ponechali na místě, hospitalizace nebyla nutná, ale poučili jsme ho, aby v případě nutnosti kontaktoval lékaře," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Varování meteorologů

Meteorologové vydali výstrahu, varují před lokálním zatopením nebo přívalovou povodní. Bouřky s kroupami se mohou objevit v pátek odpoledne a večer. „Vzhledem k vysoké nasycenosti území z předchozí epizody a očekávanému výskytu velmi silných bouřek může docházet k lokálnímu zatopení, může se vyskytnout i přívalová povodeň. Hladiny řek mohou překročit první a ojediněle i druhý stupeň povodňové aktivity. Výstraha se může vzhledem k další odpolední epizodě bouřek prodloužit," sdělili odborníci z českého hydrometeorologického ústavu.

Co způsobila voda tento týden

S následky dešťů se vypořádávali jihomoravští hasiči v pondělí v brněnském Jundrově. Čerpali vodu ze sklepů a odstraňovali bahno ze silnice.

I den po deštích ještě proudí po jundrovské ulici voda. V brněnské městské části napáchala velké škody. | Video: Deník/Klára Hrbáčková

Podobně tomu bylo i v Troubsku, Bosonohách nebo Židlochovicích. Na Hodonínsku řešili kromě čerpání vody také požár střechy po úderu blesku v Mutěnicích. Potíže v souvislosti s prudkým deštěm měli i lidé v Mikulově na Břeclavsku.

O víkendu zaměstnalo hasiče čerpání vody na Blanensku. Škody v obci Brťov-Jeneč napáchal silný déšť, který se jižní Moravou prohnal v neděli. Do vsi na pomoc vyrazilo k večeru šest hasičských jednotek. Pod vodou byly také Boskovice.

V centru Boskovic se opět rozlila laguna. Radnice oživila projekt na odlehčení kanalizace. | Video: Se souhlasem Lukáše Malacha