Za pád stromu mohl vítr. „Z důvodu jeho poryvu se ulomila asi šestimetrová větev chráněného stromu a spadla na ženu,“ sdělila před druhou hodinou odpolední policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová řekla, že už na pátek pozvala odborníky na dendrologii, kteří stromy v chráněné aleji odborně ošetří. „Pravidelnou kontrolu dělají každý rok. Většinou v období po dušičkách. Nechceme tím zatěžovat návštěvníky v období, kdy jsou dušičky,“ informovala.

Správa hřbitovů už podle ní žádala o pokácení těchto stromů. „Památkáři nám to ale nepovolili,“ uvedla Říhová.

Ředitelka věří, že aktuální nehoda neovlivní otevírací dobu Ústředního hřbitova na blížící se dušičky. Záležet však bude na počasí. „Pokud přijde orkán, tak ovlivní. Jsme v kontaktu i s Českým hydrometeorologickým ústavem. Pokud nic takového nepřijde, bude hřbitov v běžném provozu,“ poznamenala Říhová.

V krajním případě může být hřbitov i uzavřený. „Musíme stavět bezpečnost lidí nad ostatní záležitosti,“ prohlásila. O omezení provozu hřbitova by se poradila s magistrátem i odborem životního prostředí a meteorology.

Záchranáři doporučují nechodit ve velkém větru do lesů. Lidé by také měli být víc opatrní na procházkách v parcích.