Nejen to. V Břeclavi zamrzl celý tok řeky Dyje, led u Vídeňského mostu měl sílu téměř půldruhého metru. „Zvěř – zajíci, srnci, jeleni, ptáci jako havrani, koroptve, houfně mrzli. Mnoho lidí mělo omrzlé uši, takže leckdo se musel léčiti i v nemocnici,“ píše se v obecní kronice Nížkovic na Vyškovsku. Pomrzly vinohrady a většina ovocných stromů.

Silné vánice a mrazy ochromily hlavně železniční dopravu. Podle pamětníků dokonce vozy přimrzaly ke kolejím. Na Vlárské dráze praskaly kolejnice. „Rychlík u Kyjova se vyšinul. Převržené vozy jsou úplně rozbity, v posledním z nich byl průvodčí, který se zachránil tím, že vyskočil,“ psaly dobové Lidové Noviny.

Tehdejší zima si doposud udržuje absolutní rekord. „Podle výpisu z dostupných údajů podle měření stanic ležících na území současného Jihomoravského kraje v Brně-Bohunicích 11. února 1929 naměřili -34,8 °C,“ připomněla Svatava Kozlovská z Českého hydrometeorologického ústavu. Z téhož dne je i republikové minimum -42,2 °C. To naměřili u Českých Budějovic.