Čtyřicetiletý Slezák podle obžaloby požádal jako fyzická osoba v roce 2008 o dotaci z programu Jihovýchod na výstavbu tehdy první bobové dráhy na jižní Moravě za téměř 27 milionů korun. „Měl přitom jako podnikatel nedoplatky na sociálním a důchodovém pojištění a nepravdivě prohlásil, že má na projekt dostatek vlastních finančních prostředků,“ uvedla žalobkyně Vladimíra Novotná.

V prosinci 2010 mu pak úřady proplatily z evropských fondů téměř třináct milionů korun. S podnikatelem Odehnalem pak podle obžaloby před jedenácti lety požádali v bance o úvěr přes třináct milionů korun. „Obžalovaný Slezák tehdy zamlčel, že má dluh sedmdesát tisíc plus penále vůči správě sociálního zabezpečení a předložil čestné prohlášení, že má devět milionů korun z vlastních zdrojů,“ řekla Novotná.

Slezák, který byl starostou od roku 2006 do března 2017, si pak podle ní půjčil na bobovou dráhu další více než tři miliony korun. Zařízení bylo před devíti lety výrazně pod cenou prodáno v dražbě, aby se uspokojily pohledávky. Tehdejší starosta však prodejem v aukci porušil podmínky dotace.

U soudu řekl, že s nápadem na výstavbu bobové dráhy za ním přišli dva muži. „Neměli však historii v podnikání, proto jsem o dotace a úvěr žádal já. Dohodli jsme se, že oni se pak budou o projekt starat,“ uvedl Slezák. Jeden z jeho společníků se pak stal majitelem dráhy.

Bývalý starosta se hájil, že si už s odstupem času na řadu věcí nevzpomíná. Bobová dráha mu však v podstatě zničila život. Jeho dluhy dosáhly asi padesát milionů korun, propadl alkoholu a před třemi lety zkolaboval a skončil v psychiatrické léčebně. Teď pracuje jako stavbyvedoucí a jeho majetek je v insolvenčním řízení.

Druhý obžalovaný u soudu tvrdil, že sice vyhrál výběrové řízení na bobovou dráhu, tu však v podstatě skoro celou postavil subdodavatel. „O trestním stíhání jsem se dověděl předloni. Nechápu, proč jsem tady u soudu, když by tady měl stát spíš subdodavatel,“ hájil se Odehnal.

Úvěr z banky Slezák splatil z dotace. Podle žalobkyně tak způsobil škodu za třináct milionů korun a za dotační a úvěrový podvod mu hrozí až deset let vězení.