Část druhů, které jsou považovány za původní obyvatele jeskynních prostor, si teplého počasí téměř nevšímá. Vrápenci malí nebo netopýři brvití jsou ve svých pravidelných zimních úkrytech stejně početní, jako v předchozích letech. „Jinak je tomu ale s ,lesními' a ,štěrbinovými' druhy netopýrů, které běžně zimují v menších podzemních prostorách s teplotou jen málo nad nulou, případně ve stromových dutinách, štěrbinách na povrchu staveb a v podobných úkrytech," přiblížil zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter. Zoolog Národního muzea v Praze Petr Benda sčítá skupinu vrápenců malých ve sklepě uherčického zámku. Na této lokalitě byli letos vrápenci zastiženi v neobvykle velkém počtu, celkem jich tu odborníci napočítali osmašedesát.

Takové druhy letos podle něj nacházejí vhodné nepromrzající úkryty převážně mimo sledované podzemní prostory. „Takže netopýři černí, ušatí a dlouhouší tak byli letos v zimovištích zastiženi v podstatně menším počtu, než je obvyklé. Zato však byli pozorováni při noční aktivitě mimo úkryty a zdá se, že celkem běžně i loví. Venku totiž poletují i přezimující dospělci píďalek, můr a dalších skupin hmyzu, které jsou jejich oblíbenou potravou," popsal zoolog.

Častější aktivita je k vidění i u netopýrů obývajících města. „Třeba ve Znojmě jsou těsně po setmění běžně k vidění proletující netopýři rezaví, typickými hlasy se kolem vysokých budov či hradeb ozývají netopýři pestří," dodal Reiter.