Otevřený dopis zastupitelům kvůli tomu napsala i obyvatelka Lednice Lenka Olivová. „Krajskou silnici uklízí Správa a údržba silnic pouze jednou ročně, a to po zimě, někdy v dubnu. Na chodnících ale posypový materiál zůstává,“ stěžuje si Ledničanka a pokračuje.

„Po obci se sice pohybují uklízecí čety a sbírají odpadky, ale podle mě je to jen kosmetický efekt. Písek na chodnících zůstává. Nevím, proč obec nevyužívá zametací stroj,“ dodala Olivová.

Starosta Lednice Libor Kabát má opačný názor a stížnosti ženy nerozumí. „S uvedenými formulacemi nesouhlasím, naopak si vážím práce těch lidí, co denně jezdí po obci a uklízí ručně. Naopak slyším i z okolí chválu na pořádek, který tu máme, jiní obyvatelé si nestěžují. Také s ostatními zastupitely jsme se shodli, že v Lednici se uklízí nadstandartně,“ oponuje starosta.

Podle něj chvíli trvá, než se po zimě uklidí ve všech ulicích. „Už proběhlo čištění krajské silnice a na obecní jsme objednali dodavatelskou firmu s velkým zametacím vozem. Čekací doby jsou dlouhé, ale nám se to podařilo včas,“ míní Kabát.

Vlastní zametací vůz obec sice vlastní, ale používá ho především v zimě. „Pro zametání chodníků jsme dali přednost ručnímu úklidu. Jednak je výsledek pečlivější a také se při něm nepráší tolik, jako při použití vozu,“ řekl starosta.

Připustil, že pokud by se mu nepodařilo sehnat dostatek lidí na úklid pro letošní rok, zametací vůz by používali i během sezony. Obyvatelé ani turisté nemusí mít podle něj obavy. „Nepořádek nebyl ani nebude. Naopak, když jedu po Lednici a vidím tu precizní práci úklidové čety, mám z toho radost,“ zakončil Kabát.

 S náporem zhruba dvou set tisíců lidí počítají i v přístavišti U Jezu v Hodoníně na řece Moravě. Úklid řeší vlastními silami. „Kdybychom neuklízeli, už tu žijeme v odpadcích,“ říká ředitel přístaviště Pavel Ondruš.

Během sezony vyráží s pytlem na odpadky a hráběmi každé ráno. „Jsem ředitel, majitel i uklízeč,“ směje se.

Statisíce turistů očekávají i v Moravském krasu. „Nebýt dobrovolníků, úklid bychom sami nezvládli. Ročně jich v krasu pomáhá pět set až tisíc,“ uvedl ředitel chráněné oblasti Leoš Štefka.

V Národním parku Podyjí na Znojemsku se občas objeví černé skládky, ale podle mluvčího Davida Grosmanna jsou to výjimky. „Běžný úklid si děláme sami, občas pomohou dobrovolníci,“ přiblížil.